1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tatiana [17]
3 years ago
8

2x^2+16x+42=0 what is the answer?

Mathematics
1 answer:
Debora [2.8K]3 years ago
3 0

Answer:

no solution

Step-by-step explanation:

With some linear expressions, like this one, that has an answer of 0 has no solution

You might be interested in
Does anyone know how to do this ?
dedylja [7]

Answer:

w=3 h=4

Step-by-step explanation:

14=2w+2h      w=(3/4)h

substitute

14=2(3/4)h+2h

distribute

14=1.5h+2h

simplify

14=3.5h

divide both sides by 3.5

4=h

plug into original equation

w=(3/4)4

w=3

5 0
3 years ago
The gross income of Maurice Vaughn is $785 per week. His deductions are $42.25, FICA tax; $90.33, income tax; 2% state tax; 1% c
dimaraw [331]
The correct answer is b
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is 124/87 SOMEONE?
Rufina [12.5K]

Answer:

1.53

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The sequence below shows the total number of days Francisco had used his
drek231 [11]
1 week because ye. 47
3 0
3 years ago
Terry spent $33.25 to have 475 fliers printed for his business. What was the cost of a single flier?​
Elanso [62]

Answer:

Step-by-step explanation:

divide 33.25/475 and you'll get 7 cents per flier

4 0
2 years ago
Other questions:
  • In DEF,the measure of F=90, FD=75 feet, and EF=95 feet. Find the measure of D to the nearest tenth of a degree
    12·1 answer
  • What is (0.64) • (0.81)?
    12·2 answers
  • Find two rational numbers between -1 and 0
    15·1 answer
  • Help plz...
    7·1 answer
  • Answer 1 is - yes, this is a graph function.<br><br> answer 2 is - no, this graph is not a function.
    13·1 answer
  • 2x-8=10 I Need help pls
    6·2 answers
  • ILL BRAINLIEST YOU IF YOU GET IT RIGHT
    11·2 answers
  • A bakery offers a sale price of $3.50 for 4 muffins. What is the price per dozen?
    11·1 answer
  • ASAP HELLP PLS, WILL GET BRAINLIEST FOR FIRST CORRECT ANSWER!!!
    13·1 answer
  • NO LINKS !!!! Giving brainliest. Geometry with triangles word problem.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!