1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
murzikaleks [220]
3 years ago
12

The value of 2^0 ??

Mathematics
2 answers:
ANTONII [103]3 years ago
8 0

Answer:

1

Step-by-step explanation:

. It is read as 2 raised to zero. Now let see how to solve such problem For example 3^5 then it means 3×3×3×3×3 = 243 Now back to question Anything raised to zero is always 1 Hence 2^0= 1

Alona [7]3 years ago
4 0

What that person basically said just give her brainliest.

You might be interested in
Angelica joins a local gym called Fitness Solutions. The annual membership is $720 and personal trainers can be hired for $28 pe
Morgarella [4.7K]
(This is what I think) First, we minus 720 from her 1000. Now she has $280 left. 280 divided by 28 (the trainer cost) is 10. So, she can spend 10 hours with the personal trainer.
6 0
3 years ago
List the sides in ΔEFG in order from smallest to largest. Picture includes possible solutions
Juli2301 [7.4K]
The answer for this question is A
8 0
3 years ago
Destiny paid $6.60 for a dozen cupcakes for a birthday party. What is the unit cost for each cupcake?
balandron [24]

Answer:

The unit cost for each cupcake is .55 or 55 cents

Step-by-step explanation:

6.60 divided by 12 is .55  so therefore, your answer is .55 have a great day hopes this helps :)

4 0
3 years ago
In the formula I=prt, what is the value of t
maxonik [38]
You divide both sides by pr to get t on one side.
1=prt
= 1/pr=t
So the answer is one as the numerator and pr as the denominator
1/pr
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
HWEEEEEEEEEEEEELPPPPEPEPLpelpelepelpelepelpeleplepeleplepleplpeplepeeplepelpeplelepelplplPLEPLEp"LPELp"Lp'l
labwork [276]
The answer would be 28 but couldnt you have done this yourself?

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Bullco blends silicon and nitrogen to produce two types of fertilizers. Fertilizer 1 must be at least 40% nitrogen and sells for
    6·1 answer
  • Susan, Chang, and Henry sent a total of 127 text messages over their cell phones during the weekend. Chang sent 3 times as many
    10·1 answer
  • Solve each inequality, -5/6y - 5 >/ 30
    5·1 answer
  • What is the slope of line that contain these points ?
    9·1 answer
  • The solution to (d+4)^2=9 is D=
    14·2 answers
  • The c of a shirt a less than $27.50
    11·1 answer
  • Simplify ( 3x ) -1.
    14·1 answer
  • Please help me with this homework
    14·2 answers
  • 5. David T. Bone is on the not so famous TV show called “Wheels of Fools." He will spin the spinners at right to decide what he
    5·1 answer
  • The function f(t) represents the cost to connect to the Internet at an online gaming store. It is a function of t,
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!