1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
choli [55]
2 years ago
6

At Gloria’s Restaurant, the average diner tips the waiter 20% of their total bill (cost of meal). Jacob's bill was $66 How much

money should Jacob tip? *
Mathematics
2 answers:
-Dominant- [34]2 years ago
6 0

Answer:

Jacob should pay $13.20 for the tip.

Step-by-step explanation:

The equation is: (66)(0.2) = 13.20

Llana [10]2 years ago
5 0

Answer:

13.2

Step-by-step explanation:

20% of 66 is 13.2. So he should tip 13.20 dollars hope that helps

You might be interested in
Mr. Brown can grade 4 exams in 15 minutes. How many exams can he grade in 1 hour? How do you know?
Savatey [412]
16 because you divide i hour by 15 and multiply that by 4:)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Look at pic read please help!!
atroni [7]

okay i dont know lololololokjdgshbnjhcdgsjfre

5 0
3 years ago
Evaluate 5x10 -6²+5<br> A:9<br> B:19<br> C:43<br> D:85
lord [1]
The answer is your second number
B : 19
6 0
3 years ago
Simplify this expression 3+2(2p+4t)+6+5p
Licemer1 [7]
3+4p+8t+6+5p
9+9p+8t
......
3 0
3 years ago
Outside a home there is a keypad that will open the garage if the correct four-digit code is entered.
dybincka [34]

Answer:

a: 210 codes are possible.

b: 1/210 is the probability of entering the correct code.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What are the coordinates
    6·1 answer
  • The depth of the Challenge Deep is 36,198 feet. How deep is it in fathoms and leagues (marines) (Round to the nearest hundredth.
    12·1 answer
  • Georgia is buying threw books. They cost $14.00, $15.95,and $17.50. What is the total cost of the three books?
    8·1 answer
  • When a figure is reflected, what will be different between the pre image and the image
    9·1 answer
  • A textbook that Janelle needs for her psychology class costs $119 plus 7% sales tax. Which of the following equations correctly
    10·1 answer
  • How do you write the expressions part
    11·1 answer
  • Two die are rolled simultaneously. what is the probability of getting a sum of at least 5?
    13·1 answer
  • How do you write 0.25% as a decimal?
    11·1 answer
  • Find the value of x and AB if is a segment bisector of .
    12·2 answers
  • Damon is buying meat by the pound at the deli. For every 5 pounds of meat he buys, he pays $8. What is the cost, per pound, for
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!