1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ruslelena [56]
3 years ago
9

4 pounds of grapes cost $11.52. what is the unit rate?

Mathematics
1 answer:
Zepler [3.9K]3 years ago
3 0

Answer: 2.88/1

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Solve the equation. X+3.5 = 10<br><br> A.X = 13.5<br> B. X = 7.5<br> C. X = 6.5<br> D. X = 30.5
Juliette [100K]

Answer:

the answer is C

Step-by-step explanation:

its making write more so yeah

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A car's speed is 80 2/3 miles in one hour. Going at the same speed, how far (in miles) will it travel in 2 1/4 hours?
hichkok12 [17]

Answer:

181.5 miles

Step-by-step explanation:

  80 2/3   m/hr  *   2  1/4 hr = 181. 5 miles

8 0
1 year ago
What is the value of x?
qaws [65]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

6x+12 = 9x-3

3x = 15

x= 5

3 0
3 years ago
Which rationale best describes why the functions are inverses? The functions intersect each other The functions have the same ge
Oksana_A [137]

Answer: It was the third answer. C.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the volume for the following. Show your work and include the units.<br> 3 cm<br> 12 cm
Gemiola [76]

Answer:

12 CM is the best answer.

please thanks and follow me

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 705 divided by 11 pls I need hlp
    11·2 answers
  • Tom has $10 that he wants to use to buy pens and pencils. However, he does not want to buy more pens than pencils. A pen costs $
    10·2 answers
  • Leo, Kush and Mai share some money in the ratio 3:5:8
    11·1 answer
  • What is 2 3/10 as a percent?
    14·2 answers
  • What is the error in both of these problem<br><br>expain how you got your answer​
    14·1 answer
  • You are selling tickets for a high school play student tickets cost $4 and adult tickets cost $6, you sell 450 tickets and colle
    12·1 answer
  • 3,0 and 4,l what is the y-intercept of the line
    8·1 answer
  • What is the slope of a line perpendicular to the line 6x-y=2?
    7·1 answer
  • I need help with this thanks
    14·1 answer
  • Sally is buying tiles for her bathroom floor. Each tile is 1 foot by 1 foot. Her bathroom floor measures 20 feet by 7 feet.
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!