1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vedmedyk [2.9K]
3 years ago
6

All I've found is 1 but how do I work that out properly beaides guess and check​

Mathematics
2 answers:
Dmitrij [34]3 years ago
6 0

Answer:

F(x) = 0 when x=1

Step-by-step explanation:

We need the numerator to equal zero

1-x = 0

Add x to each side

1-x+x = 0+x

1 =x

The denominator cannot equal zero( The denominator does not equal zero when x =1)

F(x) = 0 when x=1

BaLLatris [955]3 years ago
5 0

Answer:

1

Step-by-step explanation:

(1-x)/x=0

or, 1-x=0

or, -x=-1

or, x=1

You might be interested in
3
Inessa [10]

Answer:

0.05, 0.5, 0.507, 0.57, 0.577

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Approximately 10% of all people are left-handed. Consider a grouping of fifteen people.
Wewaii [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
-13x>-26____________
Hitman42 [59]

Answer:

x<2

Step-by-step explanation:

-x>-2

x<2

It's the explanation

3 0
2 years ago
Frank reasoned that in the number 0.555, the value of the 5 in the thousands place is ten times as great as the 5 in the hundred
taurus [48]
Yes bro hope it helped give me a thanks
6 0
3 years ago
A survey by American Express Spending reported that the average amount spent on a wedding gift for a close family member is $166
Marysya12 [62]
It would be B !!


Sshajsnsbshsbsor idk
5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 65,754.59 rounded to the nearest tenth
    14·1 answer
  • Y = a(x-2)(x+4) the graph of the equation in the xy- plane is a parabola with vertex (c,d)
    12·1 answer
  • Simplify 9-2 divided by 1/3 •3 + 18
    15·2 answers
  • mrs. Burns is making cookies. The recipe calls for three 1/2 cups of flour and three 1/4 cup of sugar. if she wants to double th
    10·2 answers
  • I’ll mark brainly answer correct
    12·2 answers
  • The two trapezoids shown below are similar . What is the length of x?
    5·2 answers
  • Help me solve this problem please
    6·1 answer
  • The cost of 7 scarves is $82.25. What is the unit price?
    11·2 answers
  • Solve 3x + 11 = k for x
    12·1 answer
  • Question 15 of 16
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!