Answer:
3.5 in
Step-by-step explanation:
Circumference = 2π(radius)
7π = 2π (radius)
7π/2π = radius
Pi in numerator and denominator cancel each other.
7/2 = radius
3.2 in = radius
Well, the interest literally mean the amount that add up to your previous capital that you invest in the past.
If you invest an amount of money and get an interest revenue out of it, the amount of your capital will be increased , not decreased
Answer:
P=3
Step-by-step explanation:
Step 1: Simplify both sides of the equation.
−2=5p+3p−8−6p
−2=5p+3p+−8+−6p
−2=(5p+3p+−6p)+(−8)(Combine Like Terms)
−2=2p+−8
−2=2p−8
Step 2: Flip the equation.
2p−8=−2
Step 3: Add 8 to both sides.
2p−8+8=−2+8
2p=6
Step 4: Divide both sides by 2.
2p2=62
p=3
A=$20.20/10gal=$2.02 per gal
B=$26.04/12gal=$2.17 per gal
C=$28.14/14gal=$2.01 per gal
D=$30.45/15gal=$2.03 per gal
So C is the cheapest per gallon.
Evan spent $2.27 on each pound of bird seed. To solve this divide the cost of the bird seeds by the pounds, which will lead you to this answer. Hope this helped! :)