1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ludmilkaskok [199]
2 years ago
13

If a 23-ounce box of cereal costs $2.89, what should a 30/ounce box cost?

Mathematics
1 answer:
Alex_Xolod [135]2 years ago
5 0

Answer:

$3.77

Step-by-step explanation:

We can find the unit cost in dollars per ounce.

$2.89 / 23 oz = $0.1256/oz

Now we multiply the unit cost by 30 oz.

$0.1256/oz * 30 oz = $3.76956

Answer: $3.77

You might be interested in
14570.7 to 3 significant figures​
NemiM [27]

Answer:

what

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which letters have 1-fold reflectional symmetry?
Veseljchak [2.6K]

capital A

lower case and upper case v

lower case and upper case o

lower case and upper case i

lower and upper case w

6 0
2 years ago
Subtract. Write your answer in simplest form.<br><br> 9 1/2- 1 6/7
yaroslaw [1]
The answer is 9 1/2 - 1 6/7 = 4 1/8 hoped this helped

5 0
2 years ago
What is ​12 5/25​ as a mixed number in simplest form?<br><br> Enter your answer in the box.
uranmaximum [27]

Answer:

  12 1/5

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Ms. Walker's class set up an online fund with a goal to raise $1,280 to go on a field trip. Ms. Walker starts the fund by deposi
madreJ [45]
What you can use for this case is a function of the potential type.
 We have then
 y = a (b) ^ x
 Where we have:
 Walker starts the fund by depositing $ 5
 a = 5
 Each week the balance of the fund is twice the balance of the previous week:
 b = 2
 The function is:
 y = 5 (2) ^ x
 The number of weeks to reach $ 1280 is 8 weeks.
 Check:
 y = 5 (2) ^ 8
 y = 1280
 Answer:
 An equation can be used to find the number of weeks, x, after which the balance of the fund will reach $ 1,280 is:
 y = 5 (2) ^ x
 The number of weeks that it takes to reach the class goal is
 8 weeks
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • ermaine’s father owes $6,300 in interest at the end of a 60-month car loan at a 7% simple annual interest rate. What was the ori
    14·1 answer
  • Explain how to solve a circle for y in order to completely graph the circle.
    9·1 answer
  • How to find the square root of 128
    9·2 answers
  • Multiply the sum of 1 and 2 by 3 and write the answer in ten place
    5·1 answer
  • In 16 years, Ben will be 3 times as old as he is right now.How old is he right now?
    10·2 answers
  • Date
    7·1 answer
  • Suppose a shoe factory produces both low-grade and high-grade shoes. The factory produces at least twice as many low-grade as hi
    8·2 answers
  • Kim sold a house for $230,000 and made a 3% commission. How much money did Kim make in commission for selling the house?
    5·1 answer
  • Find the ratio of the areas.
    12·1 answer
  • How do you identify like terms?<br> Like terms are separated by<br> or
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!