1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AnnyKZ [126]
2 years ago
12

Reciprocal of -9 1/9

Mathematics
1 answer:
Vika [28.1K]2 years ago
7 0

Answer:

-9/91

Step-by-step explanation:

-9/91

You might be interested in
Flve tickets to a carnlval cost $45. How much would seven<br> tickets cost?
Alecsey [184]

Answer:

$63

Step-by-step explanation:

In order to solve this problem, we need to find the unit price, which is the price per 1 ticket in this case. To find this, we need to divide $45 by 5 because each ticket is the same amount: $45 / 5 = $9. So each ticket is $9.

Now, we need to find how much 7 tickets would cost. To do this, multiply the $9 / ticket by 7 tickets: $9 * 7 = $63.

This, 7 tickets would cost $63.

Hope this helps! God Bless u!!!

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which expression is equivalent to 144^3/2
Tju [1.3M]

Answer:

\large\boxed{144^\frac{3}{2}=1728}

Step-by-step explanation:

\sqrt[n]{a^m}=a^\frac{m}{n}\\\\144^\frac{3}{2}=144^{1\frac{1}{2}}=144^{1+\frac{1}{2}}\qquad\text{use}\ a^na^m=a^{n+m}\\\\=144^1\cdot144^{\frac{1}{2}}=144\sqrt{144}=144\cdot12=1728

6 0
3 years ago
What is the length of the line
love history [14]

Answer:

any idea about the length of the box

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
At Pizzazz Pizza, the total price for 5 large pizzas plus 2 small
Liono4ka [1.6K]
The prize of a medium pizza is $9.50
4 0
3 years ago
Help me with this look at the photo and help me answer all the questions please and thanks
Nataliya [291]

Answer:

1104seconds and5 milliseconds

(8209-6000)/2

=3209/2

=1104.5

The scientists will reach the ocean floor after 1104.5 seconds.

PS

Please mark me as the brainiest and follow me!Hope that helps ;)

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Simplify this for me I stuck and comments the answer
    14·2 answers
  • Chloe has enough sand to fill a sandbox with an area of 36 square units. She wants the outer edges of the sandbox to use as litt
    15·1 answer
  • What numbers add up to -5 and multiply to get -90
    14·2 answers
  • I need help with math due tonight please help!!!!!
    7·2 answers
  • A seamstress used 4 meters of ribbon to make 20 bows. She used __ of a meter for each bow.
    11·1 answer
  • Find the value of x. Round to the nearest tenth.
    10·1 answer
  • I don't know how to find the answer and draw where
    10·1 answer
  • If 571 - 397 = 174, then 174 + 397 = 571. Explain why this statement is true using numbers, pictures, or words.
    6·1 answer
  • (High points) please solve with explanation.
    10·1 answer
  • hhhhhhhhhhhhhhhhuuuuuuuuuuuuuuuurrrrrrrrrrrrrrrrrryyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy ppppppppppppppllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!