6.000 - 4.000 = 2.000
It is a very simple equation. The easiest way to remember it would be to look at the first two numbers. 6 subtract 4 equals 2. So when you see this equation, simply for starters do 6 subtract 4, which equals 2, and then add a decimal place and the 3 zeros at the end. Does that make sense? Please let me know whether this was useful to you or not, and if you have any further questions please feel free to ask so on comments. Thank you!
Find the unit costs and compare them:
$1.99
---------- = $0.199/oz
10 oz
$2.99
-------------- = $0.17/oz
18 oz
Clearly, the 18 oz bag for $2.99 is the better buy, at $0.17/oz versus $0.199 oz for the 10 oz bag for $1.99.
Answer:
Option 2
Step-by-step explanation:
6(a)-6(3)=6a-6×3=6(a-3)
Price decrease = 14.3% of $52,000 = 0.143*$52,000 = $7,436
Price of next model = $52,000-$7,436 = $44,564
If my math is right, not even a full day since it’s 2 2/3 and they use 8