1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rufina [12.5K]
3 years ago
13

Jazmin takes a ride share service home from the airport. The ride share service charges $5 as an initial cost to pick her up, an

d $2.25 for every mile to her final destination. Jazmin's ride home cost a total of $38.75. Write an equation to represent the situation. Let m represent the number of miles to her home.
Mathematics
1 answer:
Anon25 [30]3 years ago
6 0

Answer:

38.75 = 2.25 m + 5

Step-by-step explanation:

It is given that :

Jazmin took a ride share service from airport to home.

The total cost of the ride service from airport to home is = $ 38.75

The ride service charged an initial cost for picker Jazmin = $ 5

Cost of the ride service for every mile = $ 2.25 per mile

Let the number of miles = m

Therefore, the equation that represents the situation is :

38.75 = 2.25 m + 5

where, m represents the number of miles.

You might be interested in
What is the sum of the given polynomials in standard form ? (X^2-3x)+(-2x^2+5x-3)
Greeley [361]
(x^2-3x)+(-2x^2+5x-3)=x^2-3x-2x^2+5x-3\\\\=(x^2-2x^2)+(-3x+5x)-3=-x^2+2x-3
3 0
4 years ago
PLEASE HELP! WILL AWARD BRAINLIEST TO THE FIRST CORRECT ANSWER!
Ahat [919]

Answer:

E) 6

Step-by-step explanation:

a/b = 6

36/b = 6

6b = 36

b = 36/6 = 6

b/x = 36

6/x = 36

36x = 6

x = 6/36 = 1/6

hence 1/x = 6

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
identify the special product by writing the letter of the answer on the space provided ( question in photo number 1 )
Taya2010 [7]

Question:

Solution:

Note that :

x^2+9x\text{ + 20 = 1(x+4)(x+5)}

where the left hand of the equation represents a trinomial and the right hand of the equation represents a product of two binomials. Then, we can conclude that the correct answer is:

B

8 0
1 year ago
At a store, apples cost $5 for 2 pounds. Which of these is the value of the ratio of dollars to pounds of apples? $0.40 per poun
Bas_tet [7]
2 pounds = $5
1 pound = $5 / 2 = $2.50

The answer is $2.50 per pound
8 0
3 years ago
Look at the planes ABCD and EFGH shown below.. Which statement is true about the two planes?. A.There are more than two segments
scZoUnD [109]
According to your image which has a diagram where 2 planes are both perpendicularly attached to each other. So base on your diagram I conclude that the answer is C. There are two segments along the planes intersect. I hope i answered your question
7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the measure of the missing angle?​
    14·1 answer
  • Side length of cube with volume of 729 ft
    7·1 answer
  • Nicole has a 10 m ball of string. She cuts 6 lengths of 40 cm each, How much string does she use?​
    10·1 answer
  • if the sides of a square are lengthened by 3 m, the area becomes 81 m2. Find the length of a side of the original square.
    13·1 answer
  • There is a margin of error on a food survey of +/– 5%. What is the range of the number of students who do not want hot dogs if 8
    5·2 answers
  • HELP ME NOW OR NO DINO NUUGETS​
    7·2 answers
  • A local little league has a total of 90 players of whom 20% are left-handed. How many left-handed players are there? Please help
    12·1 answer
  • HALP PLS NO LINKS OR FILES PLS<br> SCREENSHOT BELOW!!!
    9·1 answer
  • The table is a linear function k(x). If k(x) = mx+b what is the value of m + b?​
    11·1 answer
  • 14 1/2 - 2 1/3 what is the answer to this equation?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!