1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
puteri [66]
3 years ago
5

Will give brainliest to right answer

Mathematics
1 answer:
Sladkaya [172]3 years ago
7 0

Answer:

D

Step-by-step explanation:

Area of rectangle: 6 x 4 = 24

Area of triangle: 4(4)/2 = 8

Area of semi-circle: (πr²2)2 = 2π ≈ 6.28

24 + 8 + 6 = 38

You might be interested in
Consider the numbers 3/10 and 4/13
serg [7]
Make bototm number same
3/10 times 13/13=39/130
4/13 times 10/10=40/130

A.
39/130 and 40/130
they are 1/130 apart


B.
a ratioal number between
39/130=390/1300
40/130=400/1300
between 390/1300 and 400/1300
any number from 391/1300 to 399/1300 example 395/1300


3 0
3 years ago
Please help tanks i could really use i need to graduate on time
Hitman42 [59]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Write an equation for the function
Mila [183]

Answer:

  m(u) = -0.25(u +2)² +1    or    -0.25u² -u

Step-by-step explanation:

The equation is fairly easily written in vertex form, as the vertex point is on a grid line intersection at (-2, 1). The parabola opens downward, so the scale factor is negative.

The vertical change from the vertex is only a fraction of a unit when u differs from the vertex by 1. It is 1 unit when u differs from the vertex by 2, so the magnitude of the vertical scale factor is 1/2² = 1/4.

Our equation will be of the form ...

  m(u) = (vertical scale factor)(u - (horizontal vertex location))² + (vertical vertex location)

For this graph, the equation is ...

  m(u) = -0.25(u +2)² +1

or, simplifying, we get ...

  m(u) = -0.25u² -u

8 0
3 years ago
last week, ezra's sold 1/3 of tangerines and Anthony sold 3/4 of tangerines as ezra's did. how many boxes of tangerines did Anth
Bond [772]

Answer:

¼ box

Step-by-step explanation:

Ezra sold ⅓ box of tangerines.

Anthony sold ¾ as many as Ezra               = ¾ × ⅓ box

Cancel the 3s                                               = ¼ × ¹/₁ box

Multiply numerators and denominators     = ¼ box

Anthony sold ¼ box of tangerines.

6 0
3 years ago
HELP!!! I NEED HELP!!!!!!
Oliga [24]

Answer:

0.0365 pounds per dollar

$2.79 per pound

$2.79 per pound is typically used

Step-by-step explanation:

13.95/5 = $2.79 per pound

5/13.95 = 0.0365 pounds per dollar

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Maggie jogged 7/8 mile on monday and half of that on tuesday. How far did she run on tuesday?
    11·1 answer
  • The video store rent movies for $4.50 the first day there is a $2.50 charge for each additional day, d. write an expression that
    10·2 answers
  • Why is a larger down payment beneficial to a home investor
    10·2 answers
  • The cost of painting a circular traffic sign is $3.50 per square foot. How much, to the nearest dollar, will it cost to paint th
    14·1 answer
  • 7 Expand and simplify where necessary
    14·1 answer
  • Which is greater the 3ed multiple of 10 ot 6th multiple of 5 ​
    8·2 answers
  • What is : 50% of $500,000
    5·2 answers
  • Well there are 5 questions<br> Please help<br> Will give brainliest
    11·1 answer
  • When Anna commutes to work, the amount of time it takes her to arrive is
    10·1 answer
  • Same as before<br> WILL GIVE BRAINLIEST
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!