In the product markets of the circular flow model, households provide <u>Consumption Spending (or Revenues) </u>to the business sector in exchange for goods and services.
Consumer spending is the total amount of the money spent by people and families in an economy on finished goods and services for their own use and enjoyment. All private purchases of durable, nondurable, and service products are included in modern measurements of consumer spending.
To help estimate and plan investment and policy decisions, investors, corporations, and regulators regularly monitor published statistics and reports on consumer spending.
To know more about consumer spending, click here:-
brainly.com/question/14809763
#SPJ4
Solution :
Expected sales = current sales x (1 + projected sale next year increase)
= 5,700 x (1 + 15%)
= $ 6555
Expected cost = current cost x (1 + projected sale next year increase)
= 4200 x (1 + 15%)
= $ 4830
Taxable income = 1500 x ( 1 + 15%)
= $ 1725
Taxes (34%) = 510 x (1+15%)
= $ 586.5
Net income = sales - cost - taxes
= 6555 - 4830 - 586.5
= $ 1138.5
Calculation of total asset :
Current asset = 3,900 x 1.15
= $ 4485
Fixed asset = 8100 x 1.15
= $ 9315
Total asset = 4485 + 9315
= $ 13800
Calculation of total liabilities
Current liabilities = 2200 x 1.15
= $ 2530
Long term debt = $ 3,750
Equity = $ 6050 + (1138.5 x 0.50 )
= $ 7189
Total liabilities = $ 2530 + $ 3,750 + $ 7189
= $ 13, 469
Therefore the external financial needed is = $ 13800 - $ 13, 469
= $ 331
Answer:
C) has no effect on Carr's earnings and profits for federal income tax purposes.
Explanation:
A stock dividend means that the corporation issues its existing shareholders more stock.
In essence, the corporation is merely diluting the proportional ownership interest of existing shares.
This has no effect on the corporation's earnings and profits for federal income tax purposes.
Therefore, the dividend has no effect on Carr's earnings and profits for federal income tax purposes.
Answer:
Cost of completed units = $158,240
Explanation:
<em>Cost of completed units = Cost per equivalent unit × no of units</em>
<em>Equivalent unit = Degree of completion × units of work</em>
<em>Equivalent units of material</em>
( 9200× 100%) + (3000×100%) = 12,200 unit
Cost per equivalent unit of material = $97,600/12,200 units= $8
<em>Equivalent units of labour and overhead</em>
(9200× 100%) + (3000× 25%) = 750
Cost per equivalent unit of labour and overhead
=( 73,630+17910)/9950
=$9.2
Cost of completed units
= $(9.2+8)× 9,200 = 158,240
Cost of completed units = $158,240
Answer:
1- c. Process.
2- d. Consistency.
Explanation:
A personal brand can be defined as a continuous process of using marketing efforts and developing different factors to increase the perception and reputation of a company, individual, group, institution, etc.
Personal brand management corresponds to a continuous process of action and positioning, so that the target audience that you want to reach through your brand, can get to know you, including the values and the solution of the problems and benefits you have to offer.
This is a process that demands consistency of actions and posture, since the process of consolidating a personal brand is a continuous process that requires a lot of research, knowledge and analysis of trends and market, advertising, presence in the media most used by the public, demonstration of seriousness, quality, benefits, quick response to problems, and several other factors that gradually contribute so that through a consistent process the brand has value and is consolidated in the market.