1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dusya [7]
2 years ago
5

What is the ansser plase help

Mathematics
2 answers:
mario62 [17]2 years ago
6 0

Answer:

C) mochila

Step-by-step explanation:

aniked [119]2 years ago
5 0

Answer:

sir this isnt math

Step-by-step explanation:

put it in spanish next time

You might be interested in
In the figure, all, and both lines are intersected by transversal & Complete the statements to prove that m≤1 = m25.
m_a_m_a [10]

First blank: Substitution or transitive property of equality

Second blank: Subtraction property of equality

7 0
2 years ago
PLEASE HELP
Zielflug [23.3K]

Answer:

  • x = 4
  • WX = WY = 25
  • XY = 17

Step-by-step explanation:

The triangle is isosceles with side WX equal to side WY:

  WX = WY

  9x -11 = 7x -3

  2x = 8 . . . . . add 11-7x

  x = 4

Then the side measures are ...

  WX = WY = 7(4) -3 = 28 -3 = 25

  XY = 4(4) +1 = 16 +1 = 17

5 0
2 years ago
Lee spent $36 to purchase a combination of drinks, sandwiches, and chips for himself and his friends. A drink costs $2, a sandwi
valkas [14]

2x+4y+0.50z=36 represents the situation.

Step-by-step explanation:

Let,

Drinks = x

Sandwich = y

And,

Chips = z

Total amount on these items = $36

According to the statement;

x(cost\ of\ one\ drink)+y(cost\ of\ one\ sandwich)+z(cost\ of\ one\ chips)=\ Total\ amount\ spent\\2x+4y+0.50z=36

2x+4y+0.50z=36 represents the situation.

Keywords: Linear equations

Learn more about linear equations at:

  • brainly.com/question/10081622
  • brainly.com/question/10341324

#LearnwithBrainly

7 0
3 years ago
Is 4y=x a direct variation
worty [1.4K]
The direct variation equation is y =kx

Lets see:-

4y/4 = x/4
y = 1/4x

<span>Answer: Yes, this is a direct variation </span>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
In the figure, angle ZYX is measured in degrees. The area of the shaded sector can be determined using the formula StartFraction
tensa zangetsu [6.8K]

<u>The given options are:</u>

(A)the central angle measure of the sector divided by the total angle measure of a circle multiplied by the area of the circle will yield the area of the sector.

(B)the central angle measure of the sector divided by the total angle measure of a circle multiplied by the circumference of the circle will yield the area of the sector.

(C)the central angle measure of the sector multiplied by the area of the circle will yield the area of the sector.

(D)the central angle measure of the sector multiplied by the circumference of the circle will yield the area of the sector.

Answer:

(A)the central angle measure of the sector divided by the total angle measure of a circle multiplied by the area of the circle will yield the area of the sector.

Step-by-step explanation:

The area of the shaded sector can be determined using the formula:

\frac{m\angle ZYX}{360^\circ} \cdot \pi r^2

m\angle XYZ=$Central angle of XYZ\\\pi r^2$=Area of a Circle

360^\circ =$Total Angle

Therefore, the formula is:

\dfrac{m\angle ZYX}{360^\circ} \cdot \pi r^2\\\text{Area of XYZ}=\dfrac{\text{Cental Angle of XYZ}}{\text{Total Angle}} X \text{Area of the Circle}

Therefore, the formula is best explained by Option A.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • The value of √222 is between which two integers?
    8·1 answer
  • anyone help if you guys help me the next question i will give u more points the screenshot is attached below
    12·1 answer
  • What is the thousandths value in 62.407
    13·1 answer
  • Sam and Annika ride their bikes to school. Sam rides his bike (K )kilometers. Annika rides her bike two less than four times as
    14·1 answer
  • What's the answer..............
    6·1 answer
  • Sue has 18 sweets .Tony also has 18 sweets.Sue gives x sweets to Tony.Sue then eats 5 of her sweets.Tony then eats half of his s
    6·1 answer
  • 4. If it costs $18 for 24 pounds of grapes, how much would 8 pounds cost? What is the unit rate?
    8·1 answer
  • Which phrase matches the equation -3r + 5 = 28?
    15·1 answer
  • -6x - 7 is greater than or equal to - 19. Please guide me through the steps of this... I will give brainliest
    15·1 answer
  • 50 POINTS!!! The measures of the angles of a triangle are shown in the figure below. Solve for x.
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!