1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
slamgirl [31]
3 years ago
11

what is the total number of outcomes from selecting one entree from a choice of nine entrees and one dessert from a choice of th

ree desserts?
Mathematics
1 answer:
Mazyrski [523]3 years ago
7 0
27 is the answer to this question
You might be interested in
Using the numbers1,3,4,8 and the operation +, -, x, ( ) to get an answer of 18. What is possible solution?
seropon [69]
I have tried and from what I can tell, it is mathematically impossible. 
7 0
3 years ago
What is 30 divided by 5
jarptica [38.1K]
30 divided by 5 is 6

Hope that helped
3 0
3 years ago
He school that Tony goes to is selling tickets to a play. On the first day of ticket sales the school
UNO [17]

Answer:

The price of 1 adult ticket is 12 dollars, and the price of a ticket for one student is 7 dollars

Step-by-step explanation:

Make a system of equations for the two days that the play was shown.

Let x = the price of an adult ticket

Let y = the price of a student ticket

For the first day:

<h3>9x+8y=164</h3>

For the second day:

<h3>2x+7y=73</h3>

Now, we can solve using the elimination method. Multiply the first equation by 2 and the second equation by 9. Then swap the order of the equations.

<h3>18x+63y= 657</h3><h3>-</h3><h3>18x+16y= 328</h3><h3>0x+ 47y= 329</h3><h3>divide both sides by 47</h3><h3>y = 7</h3><h3>Plug in 7 for y for the 2nd equation</h3><h3>2x+7(7)=73</h3><h3>2x+49=73</h3><h3>subtract 49 from both sides</h3><h3>2x= 24</h3><h3>divide both sides by 2</h3><h3>x = 12 </h3><h3>Check:</h3><h3>2(12)+7(7)=73</h3><h3>24+49= 73!</h3>
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help me with these 2 questions please
Margaret [11]

Answer:

1st one= B 25 cents

2nd one= D 2 miles

Step-by-step explanation:

1.

8x3=24

6/24=25

= 25 cents

2.

1.6 km= 1 mile

so 1/2 of a mile =

0.8 km

1/4 of an hour = 15 minutes

0.8km= 15 minutes

15x3= 45  minutes

0.8km x 3= 2.4km

2.4km = 2 miles

hope it helps hunney xx

3 0
3 years ago
10. Identify the pronoun in this sentence.
brilliants [131]

Answer:

The answer is we. Pronouns are I, you, he/she/it, we, you, they.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 34,235,345 in word form
    12·1 answer
  • Solve each equation *<br><br> Captionless Image<br> a<br> b<br> c<br> d
    12·1 answer
  • Is the graph increasing, decreasing, or constant?
    12·1 answer
  • Tickets to a 3D movie cost $12.50 for adults and $8.50 for children. The theater can seat up to 180 people. A total of $1826 was
    15·1 answer
  • The cost of 9 scarves is $65.25. What is the unit price?<br><br> The unit price is $____ per scarf.
    6·2 answers
  • Advance pile up trigonometry
    9·1 answer
  • I really need this for a test <br><br> How do I get the width and area
    7·1 answer
  • Okay please I've been sending all night on this and I don't want to screw this up please I need my weekend it's the only time I
    7·2 answers
  • Can anybody answer all 3 please I’ll give 20 points
    13·1 answer
  • Solve the inequality <br><br>2b + 5&lt; 30
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!