1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ikadub [295]
2 years ago
5

James is four years younger than Austin. If three times James age is increased by the square of Austin's age, the result is 28.

Find the ages of James and Austin.
Mathematics
1 answer:
lora16 [44]2 years ago
4 0

Answer:

James = 1 year

Austin = 5 years

Step-by-step explanation:

Let James age = x

Let Austin's age = y

James is four years younger than Austin.

x = y - 4

If three times James age is increased by the square of Austin's age, the result is 28.

3(x - 4) + y² = 28

Hence,

Note: x = y - 4

Hence,

3y - 12 + y² = 28

3y + y² - 12 - 28 = 0

y² + 3y - 40 = 0

y² + 8y - 5y - 40 = 0

y(y + 8) - 5(y + 8 ) = 0

(y + 8)(y - 5)

y = -8

y = 5 years

x = y - 4

x = 5 - 4

x = 1 years.

You might be interested in
Would 20, 40, 30 form a right angle​
Mashutka [201]

Yes because if you add forty and thirty that equals seventy plus twenty is 90 which is a right angle

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Clarence has already taken 15 pages of notes on his own, and he will take 5 pages during each hour of class. In all, how many ho
horrorfan [7]

Answer:

60-15/2=9

Step-by-step explanation:


7 0
3 years ago
678754*457945=12456x
Anettt [7]
Hoodiehoodie negan⚡️shim✨ togaji⭐️boogie boogie iepon kogo dance️groovy groovy
5 0
2 years ago
Find the area of the shaded region.
JulijaS [17]
I’ve attached my work…
Hope it helps!

3 0
2 years ago
A rate compares two types of measurements. Many grocery stores list unit rates for products on their shelves. If a 16oz can of g
KengaRu [80]

Rate is a ratio of different units ( a quantity times a quantity), such as miles per hour.

Unit rate is a rate with a denominator of 1.


To find unit rate, divide the total cost by the quantity:

0.89 / 16 = 0.0556 per ounce.



3 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the indicated probability. Round to three decimal places. The participants in a television quiz show are picked from a larg
    7·1 answer
  • Hi can anybody explain to me how to do this I'm kinda confused . 5×[5(-7)]​
    6·1 answer
  • Suppose that the perimeter a rectangle is 54 feet, and the length is 13 feet more than the width. Find the width ractangle, in f
    10·1 answer
  • Use Use an element argument to prove the state (A-B)U(ANB) = A" is true. he statement "For all sets A and B,
    12·2 answers
  • Algebra 2<br><br> Solve: f(x)=x^2-9
    5·1 answer
  • Hep me on this please
    11·2 answers
  • Find inverse of y=1/2x+8
    12·1 answer
  • What is 3/7 x 4/9 will it be greater than 4/9or less than
    7·1 answer
  • PLEASE HELP ME IM DESPERATE ​
    15·1 answer
  • Will give brainly,5 stars,and thanks
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!