1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ludmilkaskok [199]
2 years ago
14

A jacket has an original price tag of $68. The jacket is on sale for 80% of its original price. What is the sale price of the ja

cket?
Mathematics
1 answer:
kow [346]2 years ago
5 0

Answer:

I believe it is 54.40$

Step-by-step explanation:

I think weird. so

68 divided by 5 which will give you 20%(13.6) then multiply by 4 which is 80%(54.4)

You might be interested in
Solve for x in the diagram below
mario62 [17]
Answer: x° = 20

Steps:
100 + x + 3x = 180
x + 3x = 80
4x = 80
x = 80/4
x = 20

Check:
100 + x + 3x = 180
100 + 20 + 3(20) = 180
100 + 20 + 60 = 180
180 = 180 ✅
7 0
2 years ago
Melissa has enough paint to cover an area of 250 square feet.she want to paint two walls.the rectangular wall is 9 feet high and
liraira [26]

Answer:

No she doesn't have enough paint.

Step-by-step explanation:

You have to find the area of both walls then subtract both areas by 250. It would give you a negative number, meaning there is not enough paint.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
3x – 8y &gt; 32<br> what the answer
Sonbull [250]

Answer:

y < 3/8x-4

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
What is the recommended heart rate for a 20 year old person?
dlinn [17]

Answer:

The average maximum heart rate for a 20 year old is <u>200 bpm</u>

The target heart rate is <u>100-170 beats per minute (bpm).</u>

I Hope this helps and I hope everything is okay!

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the product? (negative 3 s 2 t)(4 s minus t).
photoshop1234 [79]

Answer:

huh?

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Help pleaseeeeeeeeee
    6·2 answers
  • A certain store sells small, medium, and large toy trucks in each of the colors red, blue, green, and yellow. The store has an e
    12·1 answer
  • How do you factor polynomials?
    5·1 answer
  • 1 2/3 divided by 11/12 (fracions)
    15·2 answers
  • Diane has a part time job that pays her $6.50 an hour. During one week she works 26 hours and is paid $178.10. She realizes when
    15·1 answer
  • A rental car company charges $45.40 per day to rent a car and $0.11 for every mile
    7·1 answer
  • Who want head...no but frr?​
    9·1 answer
  • 6,336 ft. = in league
    11·1 answer
  • You can buy 5 oranges for $2.50. What is the unit rate for 1 orange? How much would 8 oranges cost?
    10·1 answer
  • The number of points scored in a basketball game varies directly to the number of minutes played.After 24 minutes, 8 points are
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!