1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
JulsSmile [24]
3 years ago
7

Write the equation of the line, in slope-intercept form, with the

Mathematics
1 answer:
Nutka1998 [239]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

y + 4 = -2(x - 5)

y + 4 = -2x + 10

y = -2x + 6

You might be interested in
Please answer fast
Levart [38]

Answer:

Yes it is

Step-by-step explanation:

Because

2) x (sqrt 3) times (sqrt 12)

Two is also equivalent to sqrt of 4. The operation may be expressed as,

                                  (sqrt 4) x (sqrt 3) x sqrt (12)

The product is sqrt (144). This gives an answer of 12 and it is rational.

So, the answer is Yes!

Hope this helped! :)

May i have brainliest!

8 0
3 years ago
3<br> x2 + 5x + 6<br> + <br> x − 1<br> x + 2<br> = <br> 7<br> x + 3
skelet666 [1.2K]

Your format is not placed correctly. It seems like you just copied and pasted your question into brainly. Try to make the question again.

5 0
2 years ago
Given that a &gt; b &gt; c &gt; d &gt; 0, which correctly compares the rational numbers?
Ivahew [28]

Answer:r=rrrrr=rrrrrrr=rrrrrrrrr=rrrrr=rrrrr=

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Write about how to use the dollar sign and decimal point to show the total value of 5 quarters
aivan3 [116]
So 1 quater is 25 cents each. 5 quaters would be 125 cents. We know that 4 quaters equal $1.00 So we now have 1 quater left, you can add 25 cents to one dollar and get $1.25
So we started off with 125 cents so we added in a decimal point and added in a dollar sign. Hope this helps.
6 0
2 years ago
Which measure should jake use to calculate the difference of highest and the lowest number of skips
Maslowich
The measure is mode
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Average of 34 and 68 ?
    7·2 answers
  • Jonah is going to the store to buy candles. Small candles cost $3.50 and large candles cost$5.00. He needs to buy at least 20 ca
    6·1 answer
  • Jennifer has 3 1/2 cups of jelly beans to share with 7 friends how many cups does each person get
    8·2 answers
  • A sixth grade math student made this conjecture: every prime number can be expressed as the product of two prime numbers. Do you
    10·1 answer
  • 4b3 + 5c? Combine any like terms. If there are no like terms, rewrite the expression
    11·2 answers
  • Express this number in scientific notation. 0.15880
    7·1 answer
  • A value meal package at Ron's Subs consists of a drink, a sandwich, and a bag of chips. There are 5 types of drinks to choose fr
    13·1 answer
  • Which statement best describes the areas and perimeters of the figures below?
    8·1 answer
  • Find the slope of the line that passes through the points (3,0) and (-11,-15) ✨
    6·2 answers
  • I need to know x . if you could also explain that would be nice
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!