1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
navik [9.2K]
2 years ago
9

Which product is the better deal A. Washing Powder B. Super Clean (easy)

Mathematics
2 answers:
KengaRu [80]2 years ago
5 0

Answer:

The washing powder I think?

Step-by-step explanation:

Vesnalui [34]2 years ago
3 0

Answer:

Washing Powder

Step-by-step explanation:

Cost less and cleans better.

You might be interested in
Simplify the expression 3/2 (5/3) -1 1/4 + 1/2 Given the answer as a simplified fraction. The simplified expression is a/b.
ella [17]
<h2>Hello!</h2>

The answer is:

The simplified fraction is:

\frac{7}{4}

<h2>Why?</h2>

To solve this problem we must remember the following:

- Addition or subtraction of fractions, we add or subtract fractions by the following way:

\frac{a}{b}(+-)\frac{c}{d}=\frac{ad(+-)bc}{bd}

- Product of fractions, the multiplication of fraction is linear, meaning that we should multiply the numerator by the numerator and denominator by denominator, so:

\frac{a}{b}*\frac{c}{d}=\frac{ac}{bd}

- Convert mixed number to fraction,

a\frac{b}{c}=a+\frac{b}{c}=\frac{ac+b}{c}

So, solving we have:

\frac{3}{2}*\frac{5}{3}-1\frac{1}{4}+\frac{1}{2}=\frac{3*5}{2*3} -1\frac{1}{4}+\frac{1}{2}\\\\\frac{3*5}{2*3} -1\frac{1}{4}+\frac{1}{2}=\frac{15}{6} -1\frac{1}{4}+\frac{1}{2}\\\\\frac{15}{6} -1\frac{1}{4}+\frac{1}{2}=\frac{15}{6} -(1+\frac{1}{4})+\frac{1}{2}\\\\\frac{15}{6} -(1+\frac{1}{4})+\frac{1}{2}=\frac{15}{6}-(\frac{4+1}{1*4})+\frac{1}{2}\\\\\frac{15}{6}-(\frac{4+1}{4})+\frac{1}{2}=\frac{15}{6}-\frac{5}{4}+\frac{1}{2}

\frac{15}{6}-\frac{5}{4}+\frac{1}{2}=(\frac{5}{2}-\frac{5}{4})+\frac{1}{2}\\\\(\frac{5}{2}-\frac{5}{4})+\frac{1}{2}=(\frac{(4*5)-(2*5)}{8})+\frac{1}{2}\\\\(\frac{(4*5)-(2*5)}{8})+\frac{1}{2}=(\frac{20-10}{8})+\frac{1}{2}\\\\(\frac{20-10}{8})+\frac{1}{2}=(\frac{10}{8})+\frac{1}{2}\\\\(\frac{10}{8})+\frac{1}{2}=\frac{5}{4}+\frac{1}{2}\\\\\frac{5}{4}+\frac{1}{2}=\frac{(5*2)+(4*1)}{2*4}\\\\\frac{(5*2)+(4*1)}{2*4}=\frac{10+4}{8}=\frac{14}{8}\\\\\frac{14}{8}=\frac{7}{4}

Hence, the simplified fraction is:

\frac{7}{4}

Have a nice day!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve by completing the square. Round<br> x^2-4x=5
Novosadov [1.4K]

Answer: -1 and 5.

Step-by-step explanation:

x - 4x = 5 : Move the constant to the left.

x^2 - 4x - 5 = 0 : Rewrite the expression.

x^2 + x - 5x - 5 = 0 : Factor the expressions.

x(x+1) - 5(x+1) = 0 : Factor the expression.

(x+1)(x-5) = 0 : Seperate into possible cases.

x + 1 = 0, x - 5 = 0 : Solve the equations.

x = -1, x = 5 : The equation has 2 solutions.

8 0
2 years ago
When dividing 918 by 4.2, what number should the divisor be multiplied by in order to make it a whole number?
Alexandra [31]
B. Because the divisor, 4.2, has only value in the ones and tenths places, so we only have to multiply by 10 to get to 42, which is the whole number you need.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
You are trying out a new recipe for raisin bread. Each batch of raisin bread dough makes three loaves, and each loaf contains 20
GrogVix [38]

Answer:

0.76 or 76%

Step-by-step explanation:

Please kindly check the attached files for details

8 0
3 years ago
Anyone help please....
MissTica

mean= 4.1

median= 1,2,3,4,5,6

mode= 6

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • The angle of depression from an airplane to the top of an air traffic
    12·1 answer
  • What is is the equation of the line perpendicular to y = 3x-7 that contains the point (6,8)?
    7·1 answer
  • Write an equation for the line that is parallel to the given line and contains the given point. y=4/3x-7; (7,2)
    10·1 answer
  • What is the area, in cm2, of the circle shown above? Round your answer to the
    7·2 answers
  • Using the transformation T: (x, y) (x + 2, y + 1), find the distance named. Find the distance BB'
    9·2 answers
  • 4. A triangle has vertices (-2,-3) (3,5) and (8,-1) .
    7·2 answers
  • A piece of green rope is being used to make a border around the outside of a sculpture that is in the shape of an equilateral tr
    5·1 answer
  • I'll mark brainly if you do this​
    10·1 answer
  • Yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the neares
    14·1 answer
  • Convert 8^12 = 3x - 5 to corresponding logarithmic function.
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!