1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olganol [36]
3 years ago
11

Solve -19 - m = 8 + 8m

Mathematics
1 answer:
Drupady [299]3 years ago
5 0

Answer:

m = -3

Step-by-step explanation:

−m − 19 = 8m + 8  (Simplify equation)

−9m − 19 = 8  (Subtract 8m from both sides)

−9m = 27  (Add 19 to both sides)

m = -3 (Divide both sides by -9)

You might be interested in
Find the shaded angle
masya89 [10]

Answer:

332°

Step-by-step explanation:

Given is an isosceles triangle,

Measures of base angles of an isosceles triangle are equal.

Therefore,

Measure of central angle

= 180° - ( 76° + 76°)

= 180° - 152°

= 28°

Measure of shaded angle

= 360° - 28°

= 332°

5 0
3 years ago
Which one is larger 1.0 or 1.03
lilavasa [31]
Answer: 1.0 is the larger one.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
There are 9.88 grams of sugar in 4 servings of grapes. How many grams of sugar are in a single serving of grapes?
Korolek [52]
Ok so grapes, 

We have 4 servings and 9.88 grams total, so to find one serving we just need to divide by 4. 

9.88/4 = 2.47 per serving
8 0
3 years ago
The product of a number and four, increased by one, is at least 7.
faust18 [17]

Answer:

4/6

Step-by-step explanation:

a number which means "x" or u can name any variable u want

so the product of a number and four means

X×4

the increased by one or plus one

X×4+1

is at least 7

X(4)+1=7

4x+1=7

4x=7-1

4x=6

x=4/6

i guess so

lemme know if I'm right

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Square root of 75 rounded to the nearest hundredth
timurjin [86]
I think this is the answer ---->  8.7 (8.66 rounded)
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Gillian bought some bund and cakes for $15.25. A bun and a cake cost $2 altogether and each cake cost $1.25. She bought one more
    7·1 answer
  • Write the coordinates of the vertices of a triangle J'K'L' that results from a translation of triangle JKL two units to the left
    7·1 answer
  • Factor 2x2 - 9x - 11.
    6·2 answers
  • Solve each using substitution<br><br> Y=3x-5<br> 2x+3y=29<br><br> 3x+y=30<br> Y=5x+6
    14·1 answer
  • Jan’s salary is 30000 and it will increase by 3000 each year. Phil’s salary is 20,000 and will be increased by 5,000 each year.
    13·1 answer
  • an adult blue whale weighs 120 tons. a baby whale weighs 1/40 of the weight of the adult blue whale. how many pounds does the ba
    8·2 answers
  • Make up an equation of the form y = kx +b, the graph of which passes through the following points: A (8, –1) and B (–4, 17)
    14·1 answer
  • What is the area of this composite figure?
    13·1 answer
  • Find the slope of the line without graphing using the 2 points below.
    7·1 answer
  • Logarithmic to Exponential
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!