1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Maksim231197 [3]
3 years ago
12

Geometry please help asap!

Mathematics
1 answer:
m_a_m_a [10]3 years ago
6 0

Step-by-step explanation:

AB = 3

by similaritiy criterion

CE/ CB= ED/AB

4/6= 2/AB

AB = 3

<em><u>plz</u></em><em><u> mark</u></em><em><u> my</u></em><em><u> answer</u></em><em><u> as</u></em><em><u> brainlist</u></em><em><u> </u></em><em><u>plzzzz</u></em><em><u> </u></em><em><u>also </u></em><em><u>vote </u></em><em><u>me</u></em><em><u> </u></em><em><u>.</u></em><em><u>.</u></em><em><u>if </u></em><em><u>you</u></em><em><u> </u></em><em><u>find</u></em><em><u> it</u></em><em><u> </u></em><em><u>useful</u></em><em><u>.</u></em>

You might be interested in
Multiply (5a+7)(5a-7)
vovikov84 [41]

Answer:

25a^2-49

Step-by-step explanation:

1)use FOIL

F=first

O=out

I=inside

L=last

5a*5a+5a*-7+7*5a*7*-7

25a^2-35a+35a-49

25a^2-49

Hope this helps!

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 8/9 divided by 10/3?
Paraphin [41]
8/9 divided by 10/3= 4/15
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
W-x=z make x the subject of the formula​
Makovka662 [10]

Answer:

x=w-z

add x to both sides   w=z+x

subtract z from both sides   w-z=x

5 0
2 years ago
I need help ASAP middle school work.
Arturiano [62]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

For 11  1/2 gallons, he paid $36.80.

We need to find the cost per gallon.

First, converting 11  1/2 gallons to decimal, it is:

1/2 = 0.5

So, 11  1/2  is  11.5 gallons

So, Cost Per Gallon (last week) = \frac{36.80}{11.5}=3.2

There is 5% increase on this $3.20 per gallon. We find 5% of 3.2 and add it to 3.2 to find this week's cost per gallon.

<em>5% = 5/100 = 0.05</em>

<em>0.05 * 3.20 = 0.16</em>

<em>So,</em>

<em>3.20 + 0.16  = $3.36 per gallon</em>

<em />

Cost Per Gallon (this week) = $3.36

To buy 9  1/4 gallons it would take:

3.36*9.25=31.08

<u>Note:</u>  1/4 = 0.25, so 9  1/4 = 9.25

It would cost $31.08  to buy  9.25 gallons this week

Correct answer is B

5 0
2 years ago
IMAX theaters have the world’s largest screens. There are numerous IMAX theaters around the world. The Henry Ford Museum in Dear
SCORPION-xisa [38]
The dimensions would be 5 ft by 7 ft.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Archaeology students are constructing a replica of the Great Pyramid of Giza that they will then fill with sand. The replica is
    12·1 answer
  • A field trip is planned which is 10 2/9 miles from school. A wheel of the school bus is punctured after 5 3/7. How many miles ar
    13·1 answer
  • If f(x)=3x^2-2x+5, find (-2)
    13·1 answer
  • Geometry homework I really don’t understand this so can someone please help me.
    14·2 answers
  • GIVING BRAINLIEST Graph and solve the inequality y&gt;-|x-5|-1
    13·2 answers
  • What is this rational function?
    13·2 answers
  • PLEASE HELP ITS PROBABILITY PICTURE ABOVE
    8·1 answer
  • Molly Invested $50,000 in various stocks and bonds. She earned 15% on the bonds and 18% on the stocks. If Molly's total profit o
    6·1 answer
  • Find the x-intercepts.<br> y =<br> 2x2 + 5x + 2/<br> x2 - 4x + 3
    6·1 answer
  • Neil had only $7.00 in his piggy bank, and he decided to start saving more. He saves $5.00 every 9 days. After how many days wil
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!