1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Korolek [52]
2 years ago
13

I have 6 yard of ribbon i want to make ornaments that use 1/4 yard each how many ornaments can I make​

Mathematics
2 answers:
Artemon [7]2 years ago
8 0

Answer:

24 ornaments

Step-by-step explanation:

\frac{1}{4} = 25%%

6 yards x 0.25 = 1.5 yards

\frac{6}{0.25} = 24 ornaments

<u>to check:</u>

24 ornaments x 0.25 yards each = 6 yards in total

Delicious77 [7]2 years ago
5 0

Answer:

24

Step-by-step explanation:

It take 4 to make one yard and you need six yards soo..

6 x 4 = 24

You might be interested in
If f(x)=√x+12 and g(x)=2√x, what is the value of (f – g)(144)?
BaLLatris [955]
I hope this helps you

3 0
3 years ago
The graphs below have the same shape. What is the equation of the blue<br> graph?
Harlamova29_29 [7]

Answer:

for this graph the answer is D

7 0
3 years ago
What is the answer for all these numbers
Leya [2.2K]
3=12
4=13
5=14
6=15
7=16
6 0
3 years ago
I need help plz help me its due tomorrow
BigorU [14]
A blue whale weighs more than an African elephant by 111.5 tons

African elephant= 15,000/2,000= 7.5 tons

Blue whale weighs 238,000/2,000=
119 tons

119-7.5 = 111.5 tons
8 0
3 years ago
If i make 118 bucks an hour how much would i make in a year
inn [45]

Answer:

118*360=42480..........

3 0
2 years ago
Other questions:
  • A researcher wishes to determine the average number of vehicles are registered to a typical Houston residence. In order to do th
    12·1 answer
  • Ayesha bought a 24-pack of lip gloss for $17.04. What is the unit cost per tube of lip gloss?
    14·2 answers
  • A computer program contains one error. In order to find the error, we split the program into 6 blocks and test two of them, sele
    5·1 answer
  • Help please! Also please show the steps of how you got the answer!<br> 30% of 40% of 15
    7·1 answer
  • Corey went shopping and bought a pair of shoes for $65.99 and two caps for $15.99 each. If he was charged a sales tax of 8%, the
    15·1 answer
  • Whole numbers from 1 to 10 are placed in a bag. Olga picks two cards at once at random from the bag. What is the
    14·1 answer
  • You are standing outside of a circle at point A. You know that you are 12 ft from a tangent point of the circle. You also know t
    14·1 answer
  • The population of a certain city increased by 18,000 people.
    6·1 answer
  • Round your answer to two decimal places.
    8·1 answer
  • Which number does not belong in the same set as the other four?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!