1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tensa zangetsu [6.8K]
3 years ago
13

A movie theater sold 6,030 tickets in 30 days. They sold the same number of movie tickets every night.

Mathematics
1 answer:
Ber [7]3 years ago
8 0

Answer:

they sold 201 each night

Step-by-step explanation:

6030 ÷ 30 = 201

You might be interested in
John ordered five large size pizzas for a party. Five kids each ate 1/10 slice, and twelve adults each at 3/10 slices.
astraxan [27]

Answer:

a) 4 1/10 slices eaten

b) cannot be solved because we don't know how many slices in each pizza

Step-by-step explanation:

5*1/10=5/10

12*3/10=36/10

36/10+5/10=41/10

41/10=4 1/10 slices

8 0
3 years ago
Find slope of the graph 9x-3y=15
LekaFEV [45]
<h3><u>Explanation</u></h3>
  • Convert the equation into slope-intercept form.

y = mx + b

where m = slope and b = y-intercept.

What we have to do is to make the y-term as the subject of equation.

9x - 3y = 15 \\ 9x - 15 = 3y \\  \frac{9x - 15}{3}  = y

  • Simplify

\frac{9x}{3}  -  \frac{15}{3}  = y \\ 3x - 5 = y  \\ y = 3x - 5

From y = mx+b, the slope is 3.

<h3><u>Answer</u></h3>

\large \boxed {slope = 3}

4 0
3 years ago
If y varies inversely as the square of x and y=4 when x=5, find y when x is 2
Len [333]

need to kind K

Y=k x 1/x^2 = k/x^2

Find K when y=4 & x=5

Y=k/x^2 =

4=k/5^2=

4=k/25

K=4*25 =100

When x = 2

Y=100/2^2

Y=100/4

Y=25


5 0
3 years ago
Paper clips costs $7.20 what is the unit price of the paper clips
Olegator [25]
I could help you, but how many paper clips were there? divide 7.20 by whatever number it is...
6 0
3 years ago
Which ratio is equivalent to the rate 40 miles or 1 hour
HACTEHA [7]

Answer:

40:1

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The price of a digital camera sold in stores is $129. It is sold on eBay for $65. What is the percent decrease from the store's
    6·1 answer
  • How long did it take for the apple to hit the ground
    12·1 answer
  • PLEASE HELP PLEASE WILL GIVE BRAINLIEST!!!!!!! A retain arithmetic sequence has the following explicit formula for the nth term:
    13·1 answer
  • If the sales tax rate in Colorado is 8.5%, how much would you pay for ski goggles that cost $245
    8·1 answer
  • Help! This is from my geometry work!
    13·2 answers
  • Write the parent function equation for a linear function
    7·1 answer
  • Please help me!!! PLEASE!!!!!!!
    6·1 answer
  • Need help with science
    10·1 answer
  • Find the distance between the two points rounding to the nearest tenth (if necessary).
    8·1 answer
  • State the base of the exponent 8 in the expression. (a^6)^8
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!