1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ludmilka [50]
2 years ago
11

Y = 3(x+ 4)^2+ 4 plz find the vertex and whether the graph has a minimum or maximum point

Mathematics
1 answer:
Paladinen [302]2 years ago
6 0

Answer:

look at the screenshot hun!!

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Whats the opposite of -2.4
Veseljchak [2.6K]

Answer:

2.4

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
The a value of a function in the form f(x) = ax2 + bx + c is negative. Which statement must be true?
timofeeve [1]
The vertex is maximum
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is negative 5 to the negative 2nd power
TEA [102]
Use <span>Negative Power Rule:
-1/5^2

</span>Simplify <span>{5}^{2}<span>5<span><span>​2</span><span>​​</span></span></span></span><span> to </span><span>25:
</span>
Answer:
-1/25


3 0
2 years ago
Out of 3
Marizza181 [45]
I believe the answer is 56 cubic feet
4 0
2 years ago
What is 2 x 10 to the -6th power?
White raven [17]

Answer:

2 x 10 to the -6th power is .000002.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the slope of a line that passes through (7,-6) and (-5,-8)
    12·1 answer
  • Elena wants to make a scale drawing of her bedroom. Her bedroom is a rectangle with length 500 cm and width 300 cm. She decides
    13·1 answer
  • What is the recursive definition 80, 77,74,71,68
    9·1 answer
  • Mary had 241 dollars to spend on 6 books. After <br> buying them she had 13 dollars.
    12·1 answer
  • The length of a rectangle is 12 m and its diagonal is 15 m. find
    6·1 answer
  • I CANNOT get this one wrong. I just don't understand this.​
    11·1 answer
  • Select all the pairs of like terms in the expression.
    15·2 answers
  • Solve for b <br> ցb – m = 9
    15·1 answer
  • A store sells 12 cans of nuts for $21. What is the unit price?
    10·2 answers
  • I need help please. See photo below
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!