1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
loris [4]
3 years ago
12

at a grocery store, an uncooked beef roast is on sale for $5.99/lb. At the same grocery store, prepared roast beef is available

at the deli for $2.99/100g. How much more expensive is the deli roast compared to the uncooked roast?
Mathematics
2 answers:
Anna11 [10]3 years ago
6 0

Answer:

.01669 $/g or $7.57 $/lb

Step-by-step explanation:

$2.99/100g = .0299 $/g

1 lb = 453.59237 g.

$5.99/453.59237 g= .0132$/g

-Dominant- [34]3 years ago
3 0

Answer:

$7.58/lb

Step-by-step explanation:

raw roast: $5.99 per lb

deli roast: $2.99 for 100g

We know the price per lb of the raw roast.

Let's find the price per lb of the deli roast.

1 lb = 454 grams

454 grams / 100 grams = 4.54

1 lb is 4.54 times 100 g

If we multiply the price of 100g of deli roast by 4.54, we get teh price per lb.

$2.99/lb * 4.54 = $13.57/lb

raw roast: $5.99/lb

deli roast: $13.57/lb

difference in price of 1 lb: $13.57 - $5.99 = $7.58

Answer: $7.58/lb

You might be interested in
Where is each located in a multiplication problem
Verdich [7]
???/where is what located 
7 0
3 years ago
Please come and help me
andrew-mc [135]
Just multpily. 
8950*.76=  6820

so C is the answer
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hook a brother up please
zzz [600]

Answer: v = 13920 cm cubed

8 0
3 years ago
1a) What percentage of Priya’s distance did Tyler walk?
umka2103 [35]
I’m not sure I only answer these for the points :)
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Y/2 - 1/5 = 2 - y/3 <br><br>please tell me this asap ​
IRISSAK [1]

Answer:

y=2 16/25

in other words, two and sixteen twenty-fifths

Step-by-step explanation:

y/2-1/5=2-y/3

Move the variables to one side and constants to the other

y/2+y/3=2+1/5

Multiply y/2 by 3/3 and y/3 by 2/2 so that they have a common denominator

3y/6+2y/6=2 1/5

5y/6=11/5

Cross multiply

66=25y

y=66/25

y=2 16/25

HOPE THIS HELPS!!!

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Select the ordered pair that is the solution of this equation: -7x – 4y = 6
    13·1 answer
  • Twice a number added to six results in thirsty
    9·1 answer
  • Use the distributive property to simplify the expression: 5(-3x-7)
    12·2 answers
  • A system of equations is shown below. Which ordered pair represents the solution to the system
    7·1 answer
  • The right triangle below has the same area as a square that mattress 6 cm on each side. Based on the dimensions in the diagram,
    9·1 answer
  • Please answer please I need it today, if you show ur answer and solution then i'll make you the brainliest
    10·1 answer
  • The number which is divisible by both 3 and 9 is ______ *
    6·1 answer
  • Larger two degit number is --------
    13·2 answers
  • X. y
    14·2 answers
  • Whoever answers i’ll mark brainliest
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!