pack of 30:
7.97/30=.27 per pencil
pack of 12:
4.77/12=
.40 per pencil
The best buy is pack of 30 because:
.27<.40
The answer is B
See if we shift pt C by one box upwards and 3 box rightward we reach pt C' , each box represent 2 units so the translation is x--> x+6
And y--> y+2
Answer --> b
Answer:
The amount the school pays is £32.40
Step-by-step explanation:
The cost of each pen = 15 pence
The cost of each ruler = 20 pence
The number of pens bought by the school = 150
The number of rulers bought by the school = 90
The cost reduction (discount) on the items bought = 1/5
Therefore, we have;
The total cost of the pens bought by the school = 150 × 15 = 2250 = £22.50
The total cost of the rulers bought by the school = 90 × 20 = 1800 = £18.00
The total cost of the writing materials (rulers and pens) bought by the school = £22.50 + £18.00 = £40.50
The discount = 1/5 total cost reduction = 1/5×£40.50 = $8.10
The amount the school pays = The total cost of the writing materials - The discount
The amount the school pays = £40.50 - $8.10 = £32.40
The amount the school pays = £32.40.
The formula used to find the area<span> of a circlular </span>sector<span> - a pie-shaped </span>part of a circle<span>. ... </span>π<span>. 4. 2. ·. 86. 360. = 12.01. What the formulae are doing is taking the </span>area<span> of the whole ... So for example, if the</span>central angle<span> was 90°, then </span>the sector<span> would </span>have<span> an </span>area<span> equal to one ... r is the </span>radius<span> of the </span>circle<span>of which </span>the sector<span> is </span>part<span>.</span>
Answer:
I can't see the triangles give me the coordinates
Step-by-step explanation: