1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gnesinka [82]
3 years ago
14

What is the answer I am CONFUSED

Mathematics
2 answers:
NemiM [27]3 years ago
7 0

Answer:

-6m-n-3

Step-by-step explanation:

Jus

t add then divide then multiply then subtract then u get your answer

earnstyle [38]3 years ago
5 0

Answer:

C.

Step-by-step explanation: Its negative and substracting at the end

You might be interested in
Bob Farrell works for a company that manufactures small appliances. Bob is paid $2.00 for each toaster, $4.60 for each microwave
Amiraneli [1.4K]

Answer:

$461.85

Step-by-step explanation:

Multiply 54x2,  36x4.60,  1.55x75

This comes out to 180, 165.6, and 116.25

Add them all together, and you get 461.85

That's the total amount that he makes weekly

6 0
2 years ago
I'm not very good at algebra I need help with this lol
Tanzania [10]
I need a question ok this is the a question
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A community activist is gathering data to support an initiative to have a traffic light constructed at a busy intersection near
Arlecino [84]

Answer: 29.6

Step-by-step explanation:

i got it right

8 0
3 years ago
Apples are sold in bags of four that cost $5, or bags of six that costs $7 per bag. What is the smallest cost at which you can b
babunello [35]
STEP 1:
BAGS OF FOUR
find number of bags needed to total 74 apples

= 74 ÷ 4 apples/bag
= 18.5 bags

*must round up to 19 bags because we cannot buy a partial bag

STEP 2:
BAGS OF FOUR
calculate price of 19 bags of 4 apples per bag

= 19 bags * $5/bag
= $95 for 19 bags of 4 apples/bag

STEP 3:
BAGS OF SIX
find number of bags needed to total 74 apples

= 74 ÷ 6 apples per bag
= 12.3333 bags needed

*must round up to 13 bags because we cannot buy a partial bag

STEP 4:
BAGS OF SIX

calculate price of 13 bags of 6 apples per bag

= 13 bags * $7 per bag
= $91 for 13 bags of 6 apples/bag


ANSWER: The smallest cost to buy 74 apples is $91.

Hope this helps! :)
3 0
3 years ago
Rick and Jon start walking from the same location. Rick starts 15 seconds before Jon and walks at a rate of 3 feet per second. J
stepan [7]

Answer:

hfjf fnnc v jud dbhj  ejem emd  jfbf

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • a website charges the same shipping fee on every order. the table shows the relationship between the cost of the items on the we
    13·1 answer
  • Factor 1
    10·2 answers
  • a circular marble table top has a diameter of 42 in if the table top cost $280 what is the price per square inch
    14·1 answer
  • Write the 5th term in the expansion of (5x-y/2)^7
    7·1 answer
  • Rewrite the equation as y-2=-2/3(x-(-1)) to identify a point on the graph
    8·1 answer
  • Hehe boiiiii kmkflksjdf;akjdflakjdfalndfajksfkdjf;a
    14·1 answer
  • Determine the slope for the line that passes through the points given by the table of values.
    12·1 answer
  • I need the answer to these parts. The last is correct or incorrect
    6·1 answer
  • A glass cube of side length 5cm has a mass of 306.25g.
    7·1 answer
  • PLS HELP ASAP THANKS ILL GIVE BRAINLKEST PLS THANKS PLS
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!