1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leni [432]
3 years ago
5

Ms. Gartland bought x number of shirts for the new members of her chorus. The cost for x number of shirts including $3.99 shippi

ng, was $77.49. Each shirt cost $12.25. There was no sales tax on the purchase. What equation could be used to find x.
A - 3.99(x + 12.25) = 77.49

B - 3.99x + 12.25 = 77.49

C - 12.25(x + 3.99) = 77.49

D - 12.25x + 3.99 = 77.49
Mathematics
2 answers:
nirvana33 [79]3 years ago
8 0

Answer: The answer would be

D - 12.25x + 3.99 = 77.49

Step-by-step explanation:

If each shirt costs $12.25, that would be 12.25 times “x” amount of shirts. Then, you add the $3.99 shipping amount. Which all equals 77.49.

klio [65]3 years ago
8 0
The answer is D so pick d and I hope you do good on ya work
You might be interested in
I have tree pizzas. The radius of one pizza is 4 inches. The radius of the second pizza is 8 inches. The radius of the last pizz
pav-90 [236]
10? Yea I think 10 is the answer
3 0
2 years ago
Amelia needs to buy some cat food. At the nearest​ store, 2 bags of cat food cost $4.50. How much would Amelia spend on 6 bags o
marissa [1.9K]

Answer:

$13.50

Step-by-step explanation:

<u><em>2 bags of cat food = $4.50</em></u>

<u><em>1 bag of cat food = 2/4.50</em></u>

<u><em>= 2.25</em></u>

<u><em>6 bags of cat food = 2.25*6</em></u>

<u><em>=13.50</em></u>

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A family paid $142.80 which included $6.80 in taxes for 4 play tickets each ticket costs the same amount how much did each perso
borishaifa [10]
$142.80-$6.80=$136 divided by 4 equals $34
8 0
3 years ago
If you flip a coin 10 times, what is the best prediction possible for the number of times it will land on tails?
Serjik [45]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

The probability of tails is 1/2, so the expected value is (1/2) (10) = 5.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A landscaper wants to find the answer to the question “How much time do people in Raleigh, North Carolina, spend doing yard work
Snezhnost [94]

Answer:

The result will be inaccurate.

Step-by-step explanation:

A landscaper wants to find the answer to the question “How much time do people in Raleigh, North Carolina, spend doing yard work in one week?”

He asks the owners of all 120 houses in a Raleigh neighborhood.

The results of such a survey can never be accurate.

Firstly, the sample is not random as the person selected all the 120 houses in the neighborhood.

Secondly, few samples do not represent a large population. The city must have many lawns and the lawns of a single area does not denote the lawns of the entire city.

So, the results will be inaccurate.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Jeremy mowed several lawns to earn money for camp. After he paid $17 for gas, he had $75 leftover to pay towards camp. Write and
    8·1 answer
  • (c + 3) - 2c - (1 - 3c) = 2 what is this answer to this problem?
    12·1 answer
  • 3 pens cost $2.70. What is the cost per pen?
    9·1 answer
  • The graph of which function will have a maximum and a y-intercept of 4?
    6·1 answer
  • Rounding or compatible 328+127=
    12·1 answer
  • BRAINLIEST TO THE FIRST 2 TO ANSWER
    7·2 answers
  • I would like to know this answer because this is trickey
    5·1 answer
  • 4. If the sides of a square measure 9V3 units, then find the length of the diagonal.
    6·1 answer
  • The sum of two numbers is 80 and their difference is −10.
    5·1 answer
  • 300 x 25.4<br> SHOW YOUR WORK
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!