1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Talja [164]
3 years ago
9

Mr. Toshiro manages a company that supplies a variety of domestic and imported nuts to supermarkets. He received as order for 12

0 bags of cashews , 310 bags of walnuts, and 60 bags of Brazil nuts. The price per bag for each type are $29, $18, and $21, respectively. Represent the number of bags ordered and the cost as vectors.
Mathematics
1 answer:
tensa zangetsu [6.8K]3 years ago
7 0

Answer: Total cost would be 10,320

Step-by-step explanation: Hope this helps

You might be interested in
Find the mssing value.<br> I = ? , P = $250.00, r = 4%, t = 2 years
Ber [7]

Answer:

20 I think

Step-by-step explanation:

I mean I would say it is 20

4 0
2 years ago
What is the value of x? ​
stich3 [128]

Answer:I think the answer is x=25 sorry if im wrong ツ.

Step-by-step explanation:

Hope this helps you out ツ

8 0
3 years ago
Find the m∠DCA A. 10 B. 29 C. 116 D. 40
Blizzard [7]
DCA is 116 because x=29, when you plug 29 into x you get 116
5 0
2 years ago
Mariah's earnings rate can be described in dollars per hour or hours per dollar. Mariah earns $10 for each hour she works at a m
weeeeeb [17]

Answer:

<u>dollars per hour rate = $10</u>

<u>hours per dollar = 6 minutes 15 seconds</u>

Step-by-step explanation:

Take note that one is singular (dollar) without an 's', and the other is plural (dollars). Thus, since her dollars per hour rate tells us how much she will earn for each hour of work, we would expect her hours per dollar rate to tell us how much she has to work in minutes to earn a single dollar ($1).

If we divide \frac{10}{60 minutes} = $0.16 which indicates how much she earns for every minute she works at the theater. Further dividing this value into 1 minute we find the hour per dollar rate 1/0.16 = 6.25. minutes.

7 0
2 years ago
In the game of Keno, a player starts by selecting 20 numbers from the numbers 1 to 80. After the player makes his selections, 20
DiKsa [7]

The percentage of winning if 20 winning numbers are randomly selected from numbers 1 to 80 is 12.48%.

Given There are 80 numbers from which 20 numbers are selected randomly in a game of Keno by player and after selection of 20 winning numbers again 20 numbers are selected and player wins if the player has correctly selected 3,4,or 5 of the 20 winning numbers.

Probability is the chance of happening an event among all the events possible.

Probability of winning is calculated as under:

Probability=C(20,3)C(60,17)/C(80,20)

We have taken C(20,3) because player will win if 5 numbers are selected from 20 winning numbers.

We have taken C(60,17) because after selection of 20 numbers 60 numbers will left from 80 and after winning from 3 numbers 17  numbers left and from total 80, 20 numbers are taken.

=C(20,3)C(60,17)/C(80,20)

=(20!/3!17!  * 60!/17!43!)/80!/20!60!

=1140*387221678682300/35353161422121743200

=12.48%

Hence the probability of winning is 12.48%.

Learn more about probability at brainly.com/question/24756209

#SPJ4

5 0
1 year ago
Other questions:
  • What is the answer 6²÷2(3) +4
    12·1 answer
  • Jenni is comparing the cost of two packages of socks. One package has 8 pairs of socks for $12. Another package had 3 pairs of s
    12·2 answers
  • Explain why the product of power property cannot be used to simplify 2^7 *b^7
    6·1 answer
  • Lin Created a scaled copy of triangle A with an area of 72 units
    14·1 answer
  • Cousin needs help and im not allowed to help lol dp it for me thx
    10·1 answer
  • 13 points!! Mikes bikes charges an initial fee of $10 to rent a bike plus $5 per hour (h) of use. If the total cost (t) can be d
    7·1 answer
  • What is the answer please
    10·2 answers
  • Round to the nearest tenth.
    11·1 answer
  • Whoever gets it right can have brainliest, but answer ASAP!
    7·2 answers
  • Which is a better deal per ounce? 24 ounces for $2. 99 or 36 ounces for $4. 99?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!