1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ostrovityanka [42]
2 years ago
8

Please find the sum for 2/8 + 3/6 hurry please

Mathematics
1 answer:
Zina [86]2 years ago
4 0

Answer:

0.75

Step-by-step explanation:

hope this helps you

You might be interested in
If Stevie can swim 16 laps in 4 minutes, how many can she swim each minute?
Finger [1]
Stevie can swim 4 laps each minute.

16/4=4
3 0
2 years ago
Which of the following reasons can be used to justify statement #4 in the proof?
Montano1993 [528]

Answer:

D.

Step-by-step explanation:

CPCTC which stands for "corresponding parts of congruent triangles are congruent". Since ΔMQN and ΔPQN have already been proved congruent, So every angle and sides of these two triangle corresponding with each other would be congruent.

3 0
3 years ago
The unit rate for $920 for 40 hours
icang [17]
All that needs to be done for this question is:

920 divided by 40

once the problem has been solved the answer comes out to be:

23 dollars an hour

if you have any questions feel free to ask me ;)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jordan saved 4/5 of the amount he needs to buy a $80 video game. If he earns $7.75 per hour by working at a pizza shop, how many
Aleksandr [31]
Amount of money saved by Jordon for the video game = (4/5) * 80
                                                                                        = 4 * 16 dollars
                                                                                         = 64 dollars
So
The amount of money that
Jordan needs to earn more for buying the video game = (80 - 64) dollars
                                                                                       = 16 dollars
Amount earned by Jordan per hour working at a pizza shop = $7.75
Let us assume the number of hours Jordan needs to work to save the rest of the money for the video game = x
Then
7.75x = 16
x = 16/7.75
   =  2.06 hours
So it can be said that Jordan has to work 3 hours to save the rest of the money for the video game. If Jordan works 2 hours then he will be short of the required amount. If Jordan works for 3 hours he will have some excess amount in his hand after saving for the video game.
7 0
2 years ago
In triangle UVW , the measure of angle W=90^ , the measure of angle U=31^ °, and UV = 31 feet. Find the length of VW to the near
Basile [38]

Answer:

Step-by-step explanation:

VW, also know as side X (as shown in image) can be found using the sine. Sin(theta)=opposite/hypotenuse. In this case, theta is 31 degrees and the hypotenuse is 31 feet. Plugging in all known values, we would have sin(31)=x/31. Rearrange the equation and isolate X on one side. Then use a calculator to find the answer. Good luck!

8 0
3 years ago
Other questions:
  • 140 is the distance between cities what is it in kilometers
    7·1 answer
  • 4t^7(7t^12 how do you solve this​
    9·1 answer
  • There are 620 students and 31 teachers at the Turner Middle School.There are 950 students and 38 teachers at the Green Middle Sc
    9·2 answers
  • Delaney has 4 times as many books as she has movies. If she buys 15 more movies ( but no more books ), her ratio of movies to bo
    14·1 answer
  • Need help plz !
    5·1 answer
  • Which of the following correctly simplifies the expression( IMAGE BELOW )
    8·1 answer
  • A right triangle has one leg with a length of 48 and a hypotenuse with a length of 80. What is the length of the other leg?
    6·1 answer
  • 36a2bx2 - 12a²bx + 108a²b
    6·1 answer
  • Can y’all please help me because my teacher assign a lot of work
    10·1 answer
  • Write an equation in slope intercept form for the line that passes through (5,-1) (6,-1)
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!