Answer:
$15
Step-by-step explanation:
Let's start by figuring out how much 1 cup of oil costs.
12 cups of oil is 36$
Let's set up a proportion.
12/36=1/x
Cross Multiply
12x=36
Divide both sides by 12.
x=3
1 cup of oil is $3.
Dinesh makes 5 batches of hummus, and each batch requires 1 cup of oil.
5*1=5
This means he needs 5 cups of oil.
5*3=15
He used $15 worth of oil in the 5 batches of his recipe.
However, since it is impossible to buy 5/12 bottles of oil, he would have needed to spend $36.
Answer: 170 cm
Step-by-step explanation: 5x12=60. 60+8=68. 68x2.5=170.
.60×.55=.33 cent mark up to original price
.60+.33=.93 cost per muffin
.6×100=60×.55=93 cost for 100 muffins
93/100= .93 cost per muffin
The elephant weighs 9,430 pounds more than the donkey.
The answer should be 5 degrees. The temperature starts at 8 degrees and decreased to 3 degrees. Therefore you find the missing addend which in this case is 5 degrees. 8-3=5