1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nookie1986 [14]
3 years ago
6

31. A student brought concert tickets online. The total cost, c, in dollars, of t tickets can be found using the funtion below

Mathematics
1 answer:
a_sh-v [17]3 years ago
4 0

Answer:

He bought 5 tickets.

Step-by-step explanation:

The cost of buying t tickets is given by the following function:

c(t) = 24.50t + 9.5

If the student spent a total of $132 on tickets, how many tickets did he buy?​

This is t when c(t) = 132. So

c(t) = 24.50t + 9.5

132 = 24.50t + 9.5

24.50t = 122.5

t = \frac{122.5}{24.5}

t = 5

He bought 5 tickets.

You might be interested in
A 3 L bottle of oil costs $36 and contains 12 cups. Dinesh puts 1 cup of oil, 10 garlic gloves and 1 cup of lemon juice in each
lys-0071 [83]

Answer:

$15

Step-by-step explanation:

Let's start by figuring out how much 1 cup of oil costs.

12 cups of oil is 36$

Let's set up a proportion.

12/36=1/x

Cross Multiply

12x=36

Divide both sides by 12.

x=3

1 cup of oil is $3.

Dinesh makes 5 batches of hummus, and each batch requires 1 cup of oil.

5*1=5

This means he needs 5 cups of oil.

5*3=15

He used $15 worth of oil in the 5 batches of his recipe.

However, since it is impossible to buy 5/12 bottles of oil, he would have needed to spend $36.

7 0
3 years ago
in this question , use 1 foot equalto 12 inches 1 inch equalto 2.5 centimetres change 5 feet 8 inches to centimetres
nasty-shy [4]

Answer: 170 cm

Step-by-step explanation: 5x12=60. 60+8=68. 68x2.5=170.

5 0
3 years ago
McSaw’s Ice Cream makes muffins that cost $.60 each. Past experience shows that 10% of the muffins will become stale and have to
Temka [501]
.60×.55=.33 cent mark up to original price
.60+.33=.93 cost per muffin

.6×100=60×.55=93 cost for 100 muffins
93/100= .93 cost per muffin

4 0
3 years ago
A donkey weighs 570 pounds and an elephant weighs 5 tons how much more does the elephant weigh in pounds and ounces?
goldfiish [28.3K]
The elephant weighs 9,430 pounds more than the donkey.
6 0
3 years ago
The temperature changed from 8 degrees to 3 degrees. How much did the temperature change by?
liberstina [14]
The answer should be 5 degrees. The temperature starts at 8 degrees and decreased to 3 degrees. Therefore you find the missing addend which in this case is 5 degrees. 8-3=5
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PLEASE HELP ME!!<br>PLACE THEM IN ORDER FROM LEAST TO GREATEST
    6·1 answer
  • CNNBC recently reported that the mean annual cost of auto insurance is 954 dollars. Assume the standard deviation is 234 dollars
    13·1 answer
  • How many metres are there in one and three quarter killometres
    9·1 answer
  • Can someone help me with this question please?
    13·1 answer
  • Pease answer and it isn't math its science didn't mean to put that.
    9·1 answer
  • Which of the following statements must be true about this diagram? PLEASE HELP
    13·2 answers
  • This website is useless dont get any type of answers
    10·1 answer
  • If y varies inversely with x and y=22 when x=10, find the constant of variation
    6·1 answer
  • I WILL GIVE BRAINLIEST!
    5·2 answers
  • The length of a rectangle is 5 times the width. The area is 80 square yards. Find the length and width of the rectangle.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!