1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Luda [366]
3 years ago
8

What is the mean of Geometric 9 and 36?

Mathematics
1 answer:
Snowcat [4.5K]3 years ago
4 0

Answer:

Mean is 18

Step-by-step explanation:

We would set up the proportion as X/9=36/X so after we cross multiply we get x^2=324. Then we find the square root of both sides to simplify. ... And the square root of 324 is 18. So the final answer is x=18 or the geometric mean is 18

You might be interested in
What is 98.38 divided by 59.6
shusha [124]

98.30/59.6 =

1.65067114

6 0
3 years ago
There are 3 adults for every 5 children at the party. How many adults are there if there are 35 children?
inysia [295]

Answer:

105 maybe I just multipled 35 by 3

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is 1997 from 2014????????????
katen-ka-za [31]
What? That doesn't make sence! Any way if you mean 1997 to 2014 how many years.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The word that is associated with doing something to help protect something is —
tamaranim1 [39]
The answer is c i’m pretty sure
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
After prime planting season was over, a horticulturist sold lilac bushes for $15.00. If the original price was $39.00, what is t
hoa [83]
Find what percent of $39.00 the sale price was.
=> 15/39*100=38.4%
now subtract from 100% to get the mark down percentage.
100-38.4=61.6
Final answer:
Marked down 61.6%
Hope I helped :)
4 0
2 years ago
Other questions:
  • A chemical company makes two brands of antifreeze. The first brand is 60% pure antifreeze, and the second brand is 85% pure anti
    11·1 answer
  • Sally spent half of her allowance going to the movies. She washed the family car and earned 9 dollars. What is her weekly allowa
    14·1 answer
  • Okay, I tried this a bunch of times but never found out. <br> Simplify the expression:<br> 4(b-6)+19
    14·1 answer
  • A line can be defined in general form by the equation
    12·1 answer
  • If Michel drove 273 miles in4 hour, what was her speed in miles per hour
    5·1 answer
  • Terrell sells clay pots. He sells 2 clay pots for $6, 3 clay pots for $9, and 4 clay pots for $12. What is the unit rate of doll
    9·2 answers
  • PLZPLZ PLZ PLZ PLZ PLZ HELP ME I AM CONFUSED AND DONT KNOW WHAT TO DO!! PLZ SHOW UR WORK SHOW UR WORK!!!
    15·2 answers
  • PLEASE HELP ME I NEED THIS REALLY BAD
    9·1 answer
  • If I get 18 dollars every 2 weeks how long before I get 2,000?
    14·1 answer
  • Can someone please help me with this
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!