Answer:
b. $22.75
Explanation:
We know that
Contribution margin per unit= Sales price per unit - variable cost per unit
Since the selling price is $35
And, the contribution margin is 35%
Therefore, the contribution margin per unit would be
= $35 × 35 per cent
= $12.25
Now add these figures in the formula above.
Hence, the value would be equal to
= $35 - $12.25
= $22.75
The inventory and labor costs are included in the variable cost
<span>Discrimination that is not consciously or deliberately sought, but it brought about by stereotypes or as an unintended outcome.</span>
Answer:
Total costs= $75,000
Explanation:
Giving the following information:
For 10,000 units:
$40,000 for direct labor
$4,000 for electric power
Total fixed costs are $23,000
We need to determine the unitary variable cost for direct labor and electric power:
Unitary direct labor= 40,000/10,000= $4
Electric power= 4,000/10,000= $0.4 per unit
Now, for 12,000 units:
Total direct labor cost= 4*12,000= $48,000
Electric power= 0.4*12,000= $4,800
Fixed costs= 23,000
Total costs= $75,000