Answer:
€2.24
Step-by-step explanation:
Let, the potatoes be x and apples be y
A/c to question,
4x = 3.80
x = 0.95
And,
3x + 2y = 7.33
3*0.95 + 2y = 7.33
2y = 7.33 - 2.85
y = 4.48/2
y = €2.24
Hence, the cost of 1 kg apple (y) = €2.24
Answer:
7/12
Step-by-step explanation:
12/12-5/12=7/12
For the answer to the question above, the easiest way to determine is changing every runner's speed into the same unit.
<span>First = 10 m/s </span>
<span>Second = 10 miles/min = 16090.34 / 60 m/s (As 1 mile = 1609.34 meter and 1 min = 60 sec) </span>
<span>Second = 260.82 m/s </span>
<span>Third = 10 cm/hr = 10*(0.01)/60*60 (As 1 cm = 0.01 m and 1 hr = 60*60 sec) </span>
<span>Third = 0.000028 m/s </span>
<span>Fourth = 10 km/sec = 10*1000 m/s (As 1 km = 1000 m and time is already in sec) </span>
<span>Fourth = 10000 m/s </span>
<span>So fastest would be the one who covers the largest distance in 1 sec. It would be the fourth one.</span>
Answer:
Step-by-step explanation:
≥ - 2
x - 4 ≥ - 6
x ≥ - 2
<em>x ∈ [ - 2 , ∞ )</em>
2 - 6x < 32
- 6x < 30
x > - 5
<em>x ∈ ( - 5 , ∞ )</em>