Answer:
I think is -x + 105/42y
Step-by-step explanation:
2(3/10)x - 5/7y - 4(5/6)y - 2(4/5)x
6/10x - 5/7y - 20/6y - 8/5x
6/10x - 8/5x - 5/7y - 20/6y
6-16/10x - 35+140/42y
-10/10x + 105/42y
-x + 105/42y
Answer:
<em>Y = -4/3</em>
Step-by-step explanation:
Subtract 1 from -1/3.
Y = -1/3 - 1
Y = -1/3 - 3/3
Y = -4/3
1.49/6 = 0.248 per oz
3.59/13 = 0.276 per oz
lowest price is A. 6 oz for 1.49