1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Grace [21]
3 years ago
7

A car company makes 2 types of cars: luxury and sport. Each luxury car costs the company $15,000 for parts and requires 1,600 ma

n-hours to build. Each sport car costs the company $16,000 for parts and requires 1,500 man-hours to build. In a given month, the company allocated 61,500 man-hours and invested $625,000 in parts. How many of each type of car did the company make in this month?
Mathematics
1 answer:
Mademuasel [1]3 years ago
3 0

Answer:

luxury=15

sports cars 25

Step-by-step explanation:

Step one:

let the luxury cars be x

and the sports cars be y

the objective function is

maximize

15000x+16000y=625000------1

the constraints are

1. Man-hours

1600x+1500y=61500-----------2

Step two:

the system of equation for the situation is

15000x+16000y=625000------1

1600x+1500y=61500-----------2

let us reduce both equation

divide equation 1 be 1000

and equation 2 by 100 we have

15x+16y=625--------1 x15

16x+15y=615--------2 x16

  225x+240y=9375

 -256x+240y=9840

=-31x+0=-465

31x=465

x=465/31

x=15

put x=15 in 15x+16y=625 we have

15(15)+16y=625

225+16y=625

16y=625-225

16y=400

y=400/16

y=25

You might be interested in
you deposit 100$ each month into an account earning 8% interest compounded monthly. How much will you have in the account in 15
pickupchik [31]
Use the exponential function of f(x)= 100x times (1.08)^2
7 0
4 years ago
L has $200. Ty has 30% more than Lu and twice as much as Ali. How much money do they have altogether? (PLEASE SHOW STEPS!)
saul85 [17]
30% of 200=60 200+60= 260 
Ty has £260
£260 x 2= £520

200+260+520= £980

Answer £980

I hope this is right :D
5 0
4 years ago
Lisa buys a dozen apples and two oranges. Jeremy buys six apples. Oranges cost $1 each, and they spent $9 total. How could you d
Vlad [161]
2 oranges cost $2 . $9 - $2 = $7
then 12 apply of Lisa and 6 apples of Jeremy
= 18 ÷ 7 = 2.57. $2.57 for 6 apples
2.57 ÷ 6 = 0.43 each apple
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the men of the data 4,5,7,14,17,12,18​
Ede4ka [16]

Answer:

11

Step-by-step explanation:

4+5+7+14+17+12+18=77

Divide your total by the amount of numbers you have (7); 77/7

3 0
3 years ago
Why is it important to write equivilant fractions before renaming
ipn [44]

Answer:

when y rename a fraction, you are finding fraction that have the same value but have different name. these are known as equivalent fraction you can rename fraction million of different ways...As long as you multiply numerator and denominator by same number, you will get and equivalent fraction...

Step-by-step explanation:

for example :5/2

5×2/2×2 , 5×3/2×3 , 5×4/2×4 , 5×5/2×5

ANSWER OF THESE EQUIVALENT NUMBERS ARE :

10/4 , 15/6 , 20/8 , 24/10 ....

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Help thanks. . .
    5·1 answer
  • A map has a scale of 1 inch = 8 miles. Two town are 3.25 inches on the map
    15·1 answer
  • The total rainfall in forks , washington, october was 8 3/8 in. in september ,60% less rainfall fell in October
    13·1 answer
  • While traveling at a constant speed in a car, the centrifugal acceleration passengers feel while the car is turning is inversely
    14·1 answer
  • 13. Three weeks ago John bought stock at 49'/s; today the stock is valued at 49'/s. We could say the stock is performing at whic
    5·2 answers
  • Jolene and Samantha begin a trip from the same place at the same time. If Jolene's speed is 40 mph and
    7·1 answer
  • PLZZZ HELP ME!<br> help me
    8·1 answer
  • PLEASE HURRY PLEASE PLEASE PLEASE
    14·1 answer
  • Can you guys help me out for my math test <br> on usa test prep
    8·1 answer
  • 2 1/7 ÷ 1 2/5<br><br>PLEAEE IT DUE IN 30 MINS​
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!