Answer:
(a + 3)
Step-by-step explanation:
a³ - 9a = a(a² - 9) = a(a + 3)(a - 3)
a² + a - 6 = (a - 2)(a + 3)
a⁴ + 27a = a(a³ + 27) = a(a - 3)(a² + 6a + 9) = a(a - 3)(a + 3)(a + 3)
HCF = (a + 3)
Hope it helps.
;)
<3
Answer:
Unit rate is $7 per pound.
6 pounds will cost $42
You can buy 10 pounds for $70
Step-by-step explanation:
28/4 = $7 --> Unit rate is $7 per pound.
7 × 6 = $42 --> 6 pounds will cost $42
70/7= 10 --> You can buy 10 pounds for $70
Let the number of watts =w ‘no more than’ means less than or equal to, thus we will use that sign. The inequality can be written as: w<75
6sqrt2 for both since there equivalent
Answer:
z-score = 2.
Step-by-step explanation:
The z-score = (x - m) / d where x =the person's score, m = the mean and d = the standard deviation.
So we have (87-67)/10
= 2.