1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vera_Pavlovna [14]
3 years ago
5

The equation x2 - 3x = 22

Mathematics
1 answer:
gizmo_the_mogwai [7]3 years ago
5 0

Answer:

x = - 3.42443 or 6.42443

Step-by-step explanation:

You might be interested in
How to write a fraction or mixed number as a decimal pre algebra?
Oksanka [162]
If you had the number 4 1/4 you would divide the numerator (1) by the denominator (4) and then take the decimal number (0.25) you get and add the decimal to the whole number on your mixed number (4+0.25) and that would give you the decimal.
4 0
3 years ago
The initial cost for Travis and his band to record their first CD was $1500. Each CD will cost $4 to produce. If they sell their
a_sh-v [17]
C=1500+4x where x is cds, C is cost
R=10x where R is revenue
then, P=R-C
P=10x-1500-4x
P=6x-1500
set P=0
1500=6x
x=250
check, C=1500+4*250, R=10*250
C=250, R=250
They need to sell 250 cds before they make profit
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
What times 4/9 = -8?
djverab [1.8K]

Answ

This is false

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
A bag contains: 5 red marbles, 6 blue marbles, 3 green marbles, 4 black marbles, and 2 yellow marbles. A marble will be drawn fr
sesenic [268]

Step-by-step explanation:

green = 3/20

black = 4/20 = 1/5

3 0
3 years ago
Darell buys a model railroad set online for $224.62. If shipping and handling are an additional 16% of the price, how much shipp
Serggg [28]
35.94
Sisieiekenducnfht hdendyc ok
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Add 2 1/4 hours to 6 hours 20 minutes please show the work
    15·2 answers
  • 2x^2- 5x + 6 when x = -2
    13·1 answer
  • 3 tons of bark cost $15,540.00. What is the price per pound ?
    13·1 answer
  • If a class of 27 students had a mean of 72 on a test, interpret the mean of 72 in the sense of a fair share measure of the cente
    6·2 answers
  • 21. A triangle has side lengths of 6, 8, and 9. What type of triangle is it?
    11·2 answers
  • Determine whether each graph represents a function
    10·1 answer
  • In a law office, the average number of billed hours per day was 150 last year. In the first 85 days of this year, the average nu
    10·1 answer
  • How to represent 5 rational numbers on line. the numbers should be of form p/q where p or q should be a taxicab number. the frac
    12·1 answer
  • In rhombus ABCD, the diagonals AC and BDintersect at E. If AE=5 and BE=12, what is thelength of AB?
    14·1 answer
  • What is 40+56 in GCF
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!