1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Colt1911 [192]
3 years ago
15

Please help me and give me a detailed answer thank u!

Mathematics
2 answers:
crimeas [40]3 years ago
7 0

Answer:

18 inches

Step-by-step explanation:

If sue wants to enlarge the photo so the length is 30 inches, since the photo is orginally 5 inches long, figure out 5 times what equals 30

Since 5 times 6 equals 30, multiply the width by 6 too

3/5 = 18/30

ddd [48]3 years ago
6 0
3/5 = 18/30 is the answer
You might be interested in
Helpp, since this question is a bit hard, ill give brainliest and 20 pts.
Morgarella [4.7K]

Step-by-step explanation:

A. When dealing with large numbers, sometimes it's easier to write them in a form of exponents of number ten. The value of the exponent shows how many times we multiply 10 by itself. That means that 10^3 is 10•10•10 or that 10^6 is 10•10•10•10•10•10.

So, when finding how many times on number is greater then the other, we need to divide them. We divide 8x10^6 by 2x10^5. It is done by dividing the numbers and subtracting the exponents; 8/2=4 and 10^6/10^5 is 10^6-5=10^1. So the correct answer is 4x10^1 which is 4x10, and that is 40.

B. Now, we have a total number of coins (2.25x10^5), and diametar of a coin (19mm = 19x10^-6km). Our task is to calculate the distance across which the coiks laid side-by-side would expand. We can find this by multiplying the number of coins with a diametar of single penny, 2.25x10^5•19x10^-6. Multiplying is done by multiplying the numbers (2.25x19=42.75) and adding the exponents (5+(-6)=5-6=-1). So, the distance is 42.75x10^-1km, which equals to 4.275 km. Obviously, this is less then the stated 5 km given in the text, so the reportet's statement is false.

5 0
4 years ago
There are 20 students at lunch. 1/5 of the students are in the hall. How many students are in the hall
Kipish [7]
There are 4 students in the hall.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are the dimensions of a storage tank
motikmotik

Answer:

Step-by-step explanation:

550 48 6-0 3/16 3/16 800

1000 48 10-10 3/16 3/16 1300

1100 48 11-11 3/16 3/16 1400

1500 48 15-8 3/16 3/16 1650

65 9-0 3/16 3/16 1500

2000 65 11-10 3/16 3/16 2050

2500 65 14-10 3/16 3/16 2275

3000 65 17-8 3/16 3/16 2940

4000 65 23-8 3/16 3/16 3600

5000 72 23-8 1/4 1/4 5800

84 17-8 1/4 1/4 5400

7500 84 26-6 1/4 1/4 7150

96 19-8 1/4 1/4 6400

10000 96 26-6 1/4 5/16 8540

120 17-0 1/4 5/16 8100

12000 96 31-6 1/4 5/16 10500

120 20-8 1/4 5/16 9500

15000 108 31-6 5/16 5/16 13300

120 25-6 5/16 5/16 12150

20000 120 34-6 5/16 5/16 15500

25000 120 42-6 3/8 3/8 22300

30000 120 51-3 3/8 3/8 28000

4 0
3 years ago
A car dealership offers a special interest rate of 3.5%. What is 3.5% written as a decimal? A. 0.0035 B. 0.035 C. 0.35 D. 35.0
wel
Make 3.5% out of 100: \frac{3.5}{100} 3.5÷100=0.035. So the Answer is B. 0.035.
7 0
3 years ago
Tickets to a movie cost $7.25 for adults and $5.50 for students a group of friends purchased 8 tickets for $52.75 how many adult
irina1246 [14]

Answer:

The number of adults tickets and student tickets purchased is 5 and 3.

Given that,

Tickets to a movie cost $7.25 for adults and $5.50 for students.

A group of friends purchased 8 tickets for $52.75.

Here we assume the no of adult tickets and no of student tickets be x and y.

Based on the above information, the calculation is as follows:

7.25x + 5.50y = 52.75 .............(i)

x + y = 8

x = 8 - y..................(2)

Now put the x value in the equation (1)

So,  

7.25(8-y) + 5.50y = 52.75

7.25 × 8 - 7.25y + 5.50y = 52.75

58 - 1.75y = 52.75

5.25 = 1.75y

y = 3

So,  

x = 8 - 3

= 5

Therefore we can conclude that the number of adults tickets and student tickets purchased is 5 and 3.

-Hope this helps<3

4 0
2 years ago
Other questions:
  • You are selling lemonade for $1.50,a bag of kettle corn for $3,and a hot dog for $2.50 at a fair .write and simplify an expressi
    15·1 answer
  • (3+h)^3-27/h<br> Lim---&gt;0 <br> help pls. ...?
    13·1 answer
  • Use the general solution to solve 5 – 6x = 8х + 17.
    5·1 answer
  • Write the standard form of the equation of the line that passes through (-2, -3) and (2,-5).
    13·1 answer
  • Please help meeeeeeeee
    5·1 answer
  • HELP!! THIS IS A CRY FOR HELPPPPPP!<br> 5x-4+3 Simplifies to...?<br> Tysm if you answer!!!!!!
    9·2 answers
  • Simplify the following expression
    9·1 answer
  • Its a word problem. Jann just started a new job. For every 4 hours he works, Jann earns $60. What is the unit rate for how much
    5·1 answer
  • If every 7 minutes I get 10.64k dollars how long will it take for me to get 4.5 million dollars
    8·2 answers
  • Please asap i will give brainly
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!