1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
oee [108]
3 years ago
14

Michael has to pay $300 rent. He gets paid $18 per hour. Write an equation that represents his profit, y, after working x hours.

Mathematics
1 answer:
mixer [17]3 years ago
5 0

Answer:

A.) 300 = $18x

B.) 277.50 = $9.25x

C.) 360 years

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Paco rides his bike for hour. He wants to ride his bike for 1 hour total
Ray Of Light [21]

Answer:

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A class of sixth grade students is given 5 homework problems each day . The class has completed 35 homework problems. If x is th
Cloud [144]

Answer:

X=7

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the domain of the function;<br> y= (x-1)2 -2
valkas [14]
It should be 2 but i’m not positive
5 0
3 years ago
Emma is making a scale drawing of her farm using the scale 1cm = 2.5ft. In the drawing she drew a well with a diameter of 0.5 ce
Y_Kistochka [10]
Scale : 1 cm = 2.5 ft

1 cm = 2.5 ft
0.5 cm = 2.5 x 0.5 = 1.25 ft

Circumference = πD = π(1.25) = 3.93 ft

Answer: 3.93 ft
8 0
3 years ago
Help?pleaseeee?someone?anyone?
slamgirl [31]

Answer:

the answer is 96

Step-by-step explanation:

(-10)^{2}- 9(\frac{1}{3} )^{2}-3

100-\frac{9}{9}-3

100-1-3

96

6 0
3 years ago
Other questions:
  • The price of products may increase due to inflation and decrease due to depreciation. Derek is studying the change in the price
    10·2 answers
  • Will mark brianliest and plz hurryyyyy
    6·1 answer
  • Which statement is true about the net and the solid it can form?
    10·1 answer
  • 5 tons of rocks cost $8,200.00. What is the price per pound?<br><br>2000 ibs =1 ton
    7·1 answer
  • Zachary is planning to send a video game to each of his two brothers. If he buys the same game for both brothers and pays $5.25
    11·1 answer
  • Solve for x: 4x - 8 = 7x - 2<br>Anyone know the answer for this one?<br>Thanks!​
    11·1 answer
  • N
    13·1 answer
  • My circumference is 20 cm what is my diameter and radius?
    10·1 answer
  • A 17- foot ladder is placed against a vertical wall of a building with the bottom of the ladder standing on level ground 11 feet
    13·1 answer
  • Please Help ! Its a math problem !!! Given the tables below, what is the difference between the average rates of change over the
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!