1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Olegator [25]
3 years ago
7

What is the area of a rectangle with side lengths of 5/12 foot and 2/3 foot

Mathematics
2 answers:
Minchanka [31]3 years ago
8 0

Answer:   10/36

Step-by-step explanation:

natulia [17]3 years ago
4 0
Guy above is correct my good sir Have a Doog Yad
You might be interested in
Ashley fills the container with sugar using a bowl. The bowl hold 1/3 cups of sugar. Ashley uses 6 bowls to fill the container.
Degger [83]

Answer:

1 bowl = 1/3 cups

6 bowls = (1/3) * 6

             = 2 cups

So, the container hold 2 cups of sugar

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Please help meeee it’s important
NARA [144]

Answer:

um what do u need

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Answer the following questions:
Rainbow [258]
We’re supposed to help you with questions. Not do every question on your math homework.
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
William put 0.83 liter of water into a bucket. Matt put 0.98 liter of water into another bucket. When they combined their water
Svetradugi [14.3K]
I believe that the answer is A.
6 0
3 years ago
Please find the slope of (-2, 4) and (3, -5)
DIA [1.3K]

Answer:

The slope of the line = m = -9/5

Step-by-step explanation:

Given the points

  • (-2, 4)
  • (3, -5)  

Determining the slope between (-2, 4) and (3, -5)

(x₁, y₁) = (-2, 4)

(x₂, y₂) = (3, -5)

Using the formula

Slope = m =  [y₂ - y₁] /  [x₂ - x₁]  

                 =  [-5 - 4] / [3 - (-2)]

                 = [-9] / [3 + 2]

                 = -9/5

Thus, the slope of the line = m = -9/5  

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Alex surveyed his classmates to determine who has been surfing and who has gone snowboarding let a be the event that a classmate
    7·1 answer
  • Susie buys 1/2 lb of tomatoes for $1.99, what is the unit rate of the tomatoes?
    6·2 answers
  • Xavier is a salesperson who is paid a fixed amount of $455 per week. He also earns a commission of 3% on the sales he makes. If
    8·1 answer
  • Aurelio Espinoza buys a computer disk file for 14.95 , a surge protector for 19.95 and 2 boxes of labels for 19.99 each . The sa
    12·1 answer
  • In the diagram, m∠F = 60°.
    12·2 answers
  • Which of the following is an extraneous solution of square root 4x+41=x+5
    5·1 answer
  • Pecans are on sale at 0.95 per pound. Harold buys 0.6 puonds of pecans. How many will the pecans cost.
    11·1 answer
  • Which of the following rational functions is graphed below?
    6·1 answer
  • R
    10·2 answers
  • Pencils are 3 for $0.35. How much would 2 dozen pencils cost?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!