1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Travka [436]
3 years ago
12

A metallugarist has an alloy with 6% titanium and an alloy with 20% titanium. He needs 100 grams of an alloy with 13% titanium.

How much of each alloy should be mixed to attain the 100 grams of alloy with 13% titanium?
Mathematics
1 answer:
dsp733 years ago
4 0
\bf \begin{array}{lccclllll}
&amount(g)&\textit{\% of titanium}&\textit{grams of titanium}\\
&-----&-----&-------\\
\textit{6\% alloy}&x&0.06&0.06\cdot  x\\
\textit{20\% alloy}&y&0.2&0.2\cdot  y\\
----&-----&-----&-----\\
mixture&100&0.13&100\cdot 0.13\to 13
\end{array}

so.. .whatever those amounts are, of "x" and "y", for the mixture,
they must add up to 100 grams, or x + y = 100

and the titanium percentage of that sum, must yield a 13 grams of titanium on those 100 grams

thus \bf \begin{cases}
x+y=100\to y=\boxed{100-x}
\\\\
0.06x+0.2\boxed{y}=13
\end{cases}

do the substitution, and solve for "x",

what's "y" amount?  well, y = 100 - x
You might be interested in
A physician orders a dosage of 85mg. The drug on hand is labeled “0.1g in 1.5mL”. How many ML should the pharmacy technician giv
marin [14]

Answer:

Step-by-step explanation:

0.1 g = 100 mg

85 mg / 100 mg = x mL / 1.5 mL

x = 1.275 mL

7 0
2 years ago
Which of the following numbers is a multiple of 8?
Andru [333]
16, 24, 32, 40, 48, 56, 64, 72, etc.
8 0
3 years ago
Aliyah has $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Keith_Richards [23]

Your answer is $2

She spent $2 on each pencil 2 x 7 = 14 take away 14 from 24 you get 10

8 0
3 years ago
Help please? I need it lol
ddd [48]

Answer:

Since magnesium = 2, and potassium = 1, magnesium is greater than potassium (2 > 1).

If we assign these elements letters, m and p respectively,

M > P

6 0
3 years ago
How do you classify quadrilaterals
timama [110]
Parallelograms, rectangles, rhombus, or square
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Mercedes saves $50 each month. Ken saves $40 each month, and he started at $100. After how many months will they have the same a
    9·1 answer
  • The price for a TV was decreased by 20% and then by 10%. By what percent was the new price lower than the original?
    6·1 answer
  • Please help, showing work is not necessary but appreciated.<br> Find the sum.
    11·2 answers
  • Use a calculator to find the value of Tan 27o. <br> Round to four decimal places.
    8·1 answer
  • Which best describes the relationship between the line that passes through the points (-3,6) and (-7,11)and the line that passes
    10·1 answer
  • PLEASE HELPPPPPPPPPPPPPP THANK YOUUH
    14·1 answer
  • What is the value of y?<br><br><br><br> Enter your answer in the box.<br><br> y =
    11·2 answers
  • What is 2,200,300 times 45
    5·2 answers
  • If f(x) = 2^x + 4 and g(x) = x^2 – 4 what is the value of f(5) +g(-3)
    13·1 answer
  • A lamppost is 12 feet high and casts a
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!