1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dmitry [639]
2 years ago
15

Use the power-reducing formulas to rewrite each of the expressions in terms of the first power of the cosine. Sin^4cos^4

Mathematics
1 answer:
Katen [24]2 years ago
6 0

Answer:

1/128 * (3 - 4cos2x + cos4x)

Step-by-step explanation:

See attachment for steps

You might be interested in
How do you write 0.63 as a fraction?​
tatuchka [14]

Hello!

Answer:

First, write 0.63 as 0.63/1

Then, multiply both numerator and denominator by 10 for every number after the decimal point.

0.63x100/1x100=63/100

so your answer is 63/100 :)

Hope this helps

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Given the function f ( x ) = 5 + x 2 , calculate the following values:
Drupady [299]

Answer:

f(x+1)=<em>fx+f</em>

<em>f(x)+f(6)=fx+6f</em>

<em />

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Evaluate the numerical expression<br> [18 Divided by (2 x 3)] x 4
Nastasia [14]
P: parenthesis
E: exponents
MD: multiplication or division (whichever comes first left to right)
AS: addition or subtraction (whichever comes first left to right)

This is the order of operations. We will use this to solve the equation correctly.
We will start with the parenthesis. 2x3=6.
[18/6]x4
Next, we will do the rest of the parenthesis.
18/6=3.
This gets rid of the parenthesis (or brackets.) We will now do the rest of the problem, which is multiplying 3 and 4.
3x4=12.
12 is your final answer.
6 0
3 years ago
A 12 sided die is rolled. the set of equally likely outcomes is { 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12}. find the probability of rolling a
Anton [14]
Probability is 4/12, or 1/3
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 24-ounce can of tomato sauce costs $3.60. What is the cost per ounces?
cluponka [151]
.15 cents. You do the money divided by the ounces or weight.
6 0
2 years ago
Other questions:
  • 304 students went on a field trip .7 buses were filled and 17 students traveled in cars. How many students were in each bus?? Sh
    5·2 answers
  • Geometry quiz!! help?
    8·2 answers
  • Factor each polynomial (1)64-40ab
    5·1 answer
  • Kenisha evaluated the power as shown.
    9·2 answers
  • Convert 1.2 gram to kilogram
    8·2 answers
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=y%20%3D%20%20%5Cfrac%7B2%7D%7Bx%20-%201%7D%20%20%2B%201" id="TexFormula1" title="y = \frac{2}
    14·1 answer
  • Can someone please help me I’m stuck with this question I don’t know what’s the answer please help
    9·1 answer
  • 3(4x+3)-2=12x+7 <br> explain please
    14·1 answer
  • Imaginary numbers : negative 48 squared
    9·1 answer
  • Translating shapes on a graph. ^^<br> Please need help, i need to complete this now :)) <br> &lt;3
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!