1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aloiza [94]
3 years ago
8

A contractor bought 7.6 ft to the second power of sheet metal. he has used 3.7ft to the scound power so far and has ​$117 worth

of sheet metal remaining. The equation 7.6x - 3.7x =117 represents how much sheet metal is remaining and the cost of the remaining amount. How much does sheet metal cost per square​ foot?
Mathematics
1 answer:
bonufazy [111]3 years ago
8 0

Answer:

x= 30

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Can you please fill in the blank? A fraction is a number that represents part of a ________. I know this is an easy question, bu
strojnjashka [21]
Equation because then you need to divide and multiply
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following inequality should be graphed with a dashed line? Select all that apply.
AURORKA [14]

Answer:

  B, D

Step-by-step explanation:

Any inequality that does not include the "or equal to" case will be graphed with a dashed line.

<h3>Application</h3>

The "or equal to" case is included when the inequality symbol is one of ≤ or ≥. When symbols > or < are used, the boundary line of the solution space is dashed (or the end point on the number line is an open circle).

The inequalities that will be graphed with a dashed line are ...

  • 2x -4y < 12 . . . . choice B
  • x +7 > -1 . . . . . . .choice D

7 0
1 year ago
A movie ticket in 2008 cost $10. this year it cost $18
marta [7]

Answer:

inflation is cause of change of price

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Select the correct answer. A polynomial function has x-intercepts at -2, 1/2, and 2 and a relative maximum at x=-1. Which graph
vladimir1956 [14]

Answer: B

Step-by-step explanation: PLUTO

4 0
3 years ago
3 pizzas for $ 16.50 what is the unit rate for one pizza
o-na [289]
The answer is 5.50$ you have to divide 16.50/ 3
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • List the next 3 pattern
    12·2 answers
  • Could you hlp me now
    8·2 answers
  • The owner of an appliance store is interested in the relationship between the price at which an item is sold (regular or sale pr
    13·1 answer
  • Jason used 2/3 yards of strings then he used another 5/8 yards how many yards of string did he use
    10·2 answers
  • What is the length of the segment​
    7·1 answer
  • Simplify 3^2 * 3^(-5). Express your answer as a fraction
    5·1 answer
  • Hello have you wached slogoman
    12·1 answer
  • Mohammed and Sultan are standing 15 meters apart on a straight road, both of them are sighting a gate of a building with angle 5
    10·1 answer
  • What is the slope of the points (-4,-5) and (-6,3)
    10·1 answer
  • Select the correct answer from each drop down-menu.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!