1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leya [2.2K]
2 years ago
14

7th grade help me please :))

Mathematics
1 answer:
aleksandrvk [35]2 years ago
5 0

Answer:

Terms: -8, -4c, 7, -c, -12c, -2

Variables: c

Coefficients: -4, -1, -12

Constants: -8, 7, -2

Step-by-step explanation:

Terms are anything in between a plus or minus.

Variables are anything that is not a real number, such as c.

Coefficients are the number directly before a variable, such as -4 in -4c.

Constants are any real numbers without a variable, such as -8.

You might be interested in
7.
denpristay [2]

Answer:

ABWJRIRISBDBDBHSHS

Step-by-step explanation:

Hatdog HWHWHWHSHSHSQIWIW

6 0
2 years ago
Solve for E: <br> E=〖mc〗^2<br> m = 3<br> c = 6
rewona [7]

Answer:

E  =  324

Step by step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
The length of one base of a trapezoid is 44, the median is 36, and the other base is 2x + 10.
Nataliya [291]

Answer:

The answer is "9"

Step-by-step explanation:

Given value:

length of trapezoid = 44

Another length = 2x+10

median = 36

formula:

median =(first length + second length) /2

36 = \frac{(44+  2x+10)}{2}\\\\ 36 = \frac{54+2x}{2}\\\\36 \times 2 = 54 +2x\\\\72 =54 +2x\\\\2x= 72-54\\\\2x= 18\\\\x= 9

6 0
3 years ago
Is 6/7 equal to 3/4?
zheka24 [161]
Ok so, when working to find if a fraction is equal to another you must know what it is cut down by. So 6 / 2 = 3. Now let's break down 7 by 2. It is 3.5 that is not four. So no 6/7 so not equal to 3/4. 
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
6 pounds of potatoes cost $11.34. What is the unit price?
AveGali [126]
Your answer would be $1.89

You take 11.34 and divide it by 6. After that you’ll be 1.89 as your unit price.

1.89 is how much for 1 pound
8 0
2 years ago
Other questions:
  • At what x-values do the graphs of the functions y=cos 2x and y = cos^2 x-1 intersect over the interval 0 ≤ x ≤ pi. There must be
    15·2 answers
  • 3x+y=-4<br> 3x-4y=6<br><br> Solve the simultaneous equation
    7·2 answers
  • Asap...........
    14·1 answer
  • A president, treasurer, and secretary, all different, are to be chosen from a club consisting of 10 people. How many different c
    14·1 answer
  • There are two boxes, one has a dimension of 6x2x3 and the other has dimension of 2x3x6. Which is bigger?
    11·2 answers
  • The purchase price of a camcorder is $520. What is the total price if the sales tax rate is 9.5%?
    11·1 answer
  • Write the equation of a line that is perpendicular to x=-6 and that passes through the point (-1 -2)
    5·1 answer
  • -4(1+ 5-6- (42+5)<br><br> I really need the answer asap please and thanksss
    5·2 answers
  • ...*PLZ HELP* This goes for ALL answers &gt;...Given the following word problems, write an inequality that models the problem, t
    6·1 answer
  • Find the value of x.<br> 6x<br> 2x<br> 11.25<br> 0 16.25<br> 58<br> 032
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!