1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ella [17]
2 years ago
10

Which of these sequence could be an image of segment AB after a sequence of isometric transformation? Check all that apply

Mathematics
1 answer:
dusya [7]2 years ago
8 0
I think it is (4 but I could be wrong!
You might be interested in
2x + 8y = 6<br> 5x + 20y = 15<br><br> I there a solution , no solution , or many solution ?
WARRIOR [948]

Answer:

1 solution

Step-by-step explanation:

Solution is, x=3-4y

4 0
2 years ago
I have 7200 bags of snickers. If the rest is Hershey’s and Twix is 2/3 of snickers, how many Hershey’s are there?
AveGali [126]

Answer:

Step-by-step explanation:

You have 7,200 bags of snickers

Twix is 2/3 that of snickers

Hershey's is ?

First you need to find out how much Twix you have.

You will need to multiply as a fraction: 2/3*7,200/1 (2 over 3 multiplied by 7,200 over 1)

Next multiply the two numerators together (numerators are the numbers on top of a fraction and the numbers on the bottom of the fraction are called denominators)

2 * 7,200 = 14,400

Next multiply the denominators together:

3 * 1 = 3

So now your fraction is 14,400/3 (14,400 over 3)

Now divide the denominator into the numerator:

14,400 divided by 3 = 4,800

So 2/3 of the 7,200 bags of Snickers equals 4,800 Twix

Now take away the Twix from the Snickers

7,200 - 4,800 = 2,400

So now all up you have:

7,200 bags of snickers

4,800 bags of Twix

2,400 bags of hershey's

=)

4 0
2 years ago
A swim coach has at most $800 to buy equipment for the swim team. Each pull buoy costs $5.50 and each kickboard costs $10. Let x
MissTica

Answer:

5.50x+10y≤800

Step-by-step explanation:

The pull bouys are $5.50 each (5.50x)

The kickboards are $10 each (10y)

And the words "at most" mean less than or equal to

Hope this helps

(can I plz have a brainliest)

3 0
3 years ago
22 gallons of gas cost $65.56 what is the unit rate for one gallon of gas
Kitty [74]
Hey there!

If we would want to find out what it would be, we would have to divide it.

Your correct answer would be (2.98)

I did 65.56/22.

Hope this helps you!
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
The formula for the future value V (in dollars) of an investment earning simple interest is V=p+prt, where p (in dollars) is the
Vitek1552 [10]
A) V = P + PRT
<span>     
    V=P(1+RT)
 
    P=A/(1+RT)

P = 6000 / (1 + .08 X 7)

P = 6000 / 1.56

P = $3,846.15</span>
5 0
3 years ago
Other questions:
  • 32 is 25% of x. Hurry please
    10·2 answers
  • What is the decimal of 100/200?
    15·2 answers
  • Chicago Pizza charges $10.49 for a medium 14" pepperoni pizza and NY Pizza charges $20.99 for an x-large 18" pepperoni pizza.
    8·1 answer
  • For any two nonzero integers, the product and quotient have the same sign
    13·1 answer
  • What is 2+2 im losing my mind today
    15·2 answers
  • Philip has just started collecting stamps he has 36 stamps so far his uncle Carlo has 1890 Stamps in his collection the number o
    9·1 answer
  • If nominal GDP is 2400 and the money supply is 400, what is the velocity?
    6·1 answer
  • Help Which is the answer<br><br>102°<br><br>152°<br><br>62°<br><br>28°​
    5·1 answer
  • Y'all help me with the entire page please and thank you. also you better zoom in if you can't see
    13·1 answer
  • Leah has 2/5 of a gallon of paint. She decides to use 1/4 of this paint to paint a door. What fraction of a gallon of paint does
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!