Answer:
Cost of each daylilies = $3
Cost of each ivy pot = $3
Step-by-step explanation:
Given:
Cost of 4 daylilies and 4 ivy = $24
Cost of 4 daylilies and 8 ivy = $36
Find:
Cost of each daylilies
Cost of each ivy pot
Computation:
Assume;
Cost of each daylilies = a
Cost of each ivy pot = b
So,
4a + 4b = 24....... eq 1
4a + 8b = 36 ....... eq 2
Eq2 - Eq1
8b - 4b = 36 - 24
4b = 12
b = 3
So,
Cost of each ivy pot = $3
4a + 4b = 24
4a + 4(3) = 24
4a + 12
a = 3
Cost of each daylilies = $3
Janna behanihe invented it
G(x) = 3x + 1, evaluate g(-2).
Simply plug in (- 3) in g(x)
g(-2) = 3(-2) + 1
g(-2) = - 6 +1
g(-2) = - 5