1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mars2501 [29]
2 years ago
12

It costs $3.45 to buy 1/2 lb. of chopped walnuts. How much would it cost to purchase 7 lbs. of walnuts?

Mathematics
2 answers:
Rasek [7]2 years ago
8 0

Answer:

3.45/0.5= 6.9

6.9*7=48.3

Step-by-step explanation:

e-lub [12.9K]2 years ago
5 0

Answer:It would cost $48.3

Step-by-step explanation:7 lb is 14 times 1/2 lb. If you want to figure out the price youd multiply 3.45 by 14 as well. Youd get 48.3 in that case

You might be interested in
The data set represents the ages of students, in years, attending a robotics club meeting. What is the median age of the student
svetoff [14.1K]

Answer:

12.5

Step-by-step explanation:

put them in order from least to greatest: 11, 11, 12, 12, 12, 13, 13, 14, 15, 16

the middle is 12 and 13 so you do 12+13 then divide by 2

to get 12.5

hope this helps

6 0
2 years ago
The point Z(-6, -6) is rotated 90° clockwise around the origin. What are the coordinates of the resulting point, Z′?
lana [24]

Answer:

z would be at (-6,6)

Step-by-step explanation:

hope that helps

4 0
3 years ago
Write 19/50 as a decimal and round to the hundredths place
-Dominant- [34]

Answer:

0.38

Step-by-step explanation:

Divide 19 by 50.

4 0
2 years ago
(☞╹◡╹)☞ Enjoy ☜(╹◡╹☜)
Sever21 [200]

Answer:

:DDDDD

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Jordan is mixing water and flour to make tortillas. The number cups of water, w needed for f cups of flour is described by the e
Tresset [83]

Answer:

1\frac{1}{3} cups of flour.

Step-by-step explanation:

Given that:

w is the number of cups of water to be mixed with flour for making tortillas.

f is the number of cups of flour to be mixed with water for making tortillas.

Relation between w and f is given by the equation:

w=0.75f

To find:

Number of cups of flour to be added if number of cups of water to be used is 1.

Solution:

We are given an equation with two variables.

Value of one variable is given and we have to find the value of other variable.

1=0.75f\\\Rightarrow f = \dfrac{1}{0.75}\\\Rightarrow f = 1.33

Number of cups of flour to be added = 1\frac{1}{3}

6 0
2 years ago
Other questions:
  • How would you determine the distance between (6,8) and (2,-3)
    7·1 answer
  • Carly got her haircut for $45.60 she wants to tip her hair dresser 15% what is her total paid?
    12·1 answer
  • I am the fewest number of coins needed to
    13·2 answers
  • Which point on the coordinate plane is a reflection of point A across the y-axis
    8·1 answer
  • A 3-pack of raffle tickets costs $5.76. What is the unit price​
    7·2 answers
  • Please help friends with diagram
    10·1 answer
  • HELP IM ABOTH TO FAIL
    12·1 answer
  • Please help! thanks in advance!
    14·1 answer
  • Find the volume of the sphere in terms of π.
    11·1 answer
  • Please help me with this math problem!! Will give brainliest!! NO LINKS PLEASE!! Thanks!! :)
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!