1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zarrin [17]
2 years ago
15

Mrs. Lee's store is running a sale on two different brands of green beans. Earth's Best is 3 cans for $5 and Kroger is 2 cans fo

r $4. What is the unit price (price per can) for each brand? Earth's Best $0.80 Kroger $1.33 Earth's Best $1.25 Kroger $0.75 Earth's Best $0.80 Kroger $0.75 Earth's Best $1.67 Kroger $2
Mathematics
1 answer:
Snezhnost [94]2 years ago
5 0

Answer: Earth’s Best $1.67 Kroger $2

Step-by-step explanation:

$0.80 multiplied by 3 is $2.40 and $1.33 multiplied by 2 is $2.66.

$1.25 multiplied by 3 is $3.75 and $0.75 multiplied by 2 would be $1.50.

$0.80 multiplied by 3 is $2.40 and $0.75 multiplied by 2 is $1.50.

$1.67 multiplied by 3 is $5.01, but if you round it to the nearest cent, it’s $5 and $2 multiplied by 2 is $4, of course.

Hope this helps!

You might be interested in
Find the quotient.<br><br> −2 1/2 ÷ 3/4
Tpy6a [65]
There isn’t one..........
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
$907,701,000,000 in scientific notation?<br><br><br> Please explain your answer! :)
Mumz [18]
907,701,000,000 in scientific notation is 9.07701 * 10^11.
8 0
3 years ago
Solve the equation m2 + 6m = –4 using the quadratic formula. A. m = –3±√ 5 B. m = 5±√ 3 C. m = 3±√ 5 D. m = –5±√ 3
USPshnik [31]

Answer:  m = –3±√ 5

m=

−b±√b2−4ac

2a

m=

−(6)±√(6)2−4(1)(4)

2(1)

m=

−6±√20

2

m=−3+√5 or m=−3−√5

7 0
2 years ago
Apples are on sale at four different grocery stores. Which store offers the
Arturiano [62]

Full question attached

Answer:

Greenland offers the lowest unit rate, dollars per pound

Step-by-step explanation:

For McCoy, $4.5 = 5 pounds

Therefore $1 = 5pounds/4.5= 1.11 pounds

1 pound= 1/1.11= $0.9009

For Eat smart

$3=2 pounds

Therefore $1=2pounds/3 = 0.667 pounds

1 pound = 1/0.667= $1.499

For Greenland

$1/5= 1/4 pounds

$0.2=0.25 pounds

$1= 1.25 pounds

Therefore 1 pound= 1/1.25= $0.8

For Mother Nature

$0.95= 1 pound

Therefore Greenland offers the lowest unit rate at $0.8 per pound

7 0
3 years ago
I NEED HELP AS SOON AS POSSIBLE
Xelga [282]
The answer is D. 200m = 2cm. That's because to get from meters to centimeters, you need to multiply by 100. 200 * 100 is not 2, therefore D is the answer. 
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the missing number: 40, 61, 85, ?, 142
    15·2 answers
  • Solve for n.<br> 8 - n = -4 <br> n = <br> find the value of n
    6·1 answer
  • Cost of sled $99.50<br> markup: 95%
    11·1 answer
  • Someone Please help
    11·1 answer
  • Identify the domain of the exponential function shown in the following graph:
    8·2 answers
  • HELP! WILL GIVE 100 POINTS
    6·1 answer
  • Part D<br> If the vertical length is 10, what is the horizontal length?<br> PLZZZZ HELP ME &lt;3
    15·2 answers
  • Mr. Hudson's bill when taking his family to a restaurant for dinner was $65. He used a discount card for 15% off and left a 20%
    14·1 answer
  • a community center is trying to raise $1680 to purchase exercise equipment. the center is hoping to receive equal contributions
    8·2 answers
  • Joe works as a plumber. He charges $45 per hour for a house call. You can use the equation c = 45h to determine the total amount
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!