1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
damaskus [11]
2 years ago
13

(-5.1)&(-3,-8) find the slope

Mathematics
1 answer:
Dafna1 [17]2 years ago
4 0

Answer:

-9/2

Step-by-step explanation:

The formula for slope is [ y2-y1/x2-x1 ].

-8-1/-3-(-5)

-9/2

Best of Luck!

You might be interested in
You have a board of wood that measures 9 3/4 feet. You cut a piece off the board measuring 2 15/16 feet and then another piece m
denpristay [2]
No u only have 2 7/16
7 0
2 years ago
A tire reads P245/ 65R16 . What is the diameter and circumference in inches?
Damm [24]

Answer:

A tire reads P245/ 65R16 . What is the diameter and circumference in inches?

Step-by-step explanation:

hope that helps

8 0
3 years ago
Compare a loss of 36 yards to a loss of 48 yards
gavmur [86]
The total loss is 84 loss (-84). 
7 0
3 years ago
Evaluate 2/3x -16 when x= 18<br>A.-6<br>B.-4<br>C.2<br>D.4​
const2013 [10]
2/3 of 18 is 12
then 12- 16 is -4
SO B
8 0
3 years ago
Select the equation of the line that passes through the point (2, 6) and is perpendicular to the line x = 4.
zysi [14]
Perpendicular lines have opposite reciprocal slopes. 

x = 4 has a slope of undefined since it is a vertical line.

It's undefined because 1/0 = undefined. We can't divide by 0.

The opposite reciprical of 1/0 is -0/1, which equals to 0.

Any line with a slope of 0 is:

y = 0x + b
y = b

This line goes through the point of (2, 6).

Since the equation starts with y = something, we have to use the y-value of the point it goes through. The point is in the form of (x, y).

6 is in the y-value.

The equation of the perpendicular line is y = 6.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • How many lines of symmetry does this figure have?
    15·1 answer
  • 3. The matrices show the enrollment of boys and girls on the basketball, lacrosse, and soccer teams in two towns. Town A Town B
    14·1 answer
  • Sara bought a 24-ounce can of tomato sauce for $6. What is the unit price per ounce
    8·1 answer
  • What is the equation of the line that passes through the point (-5,7) and has a<br> slope of -2/5
    12·2 answers
  • Evaluate =f(×) r 6x-2 for f (2a-3)​
    7·2 answers
  • How do you do lcm and how do you slove the lcm of 32,40,36
    12·1 answer
  • Harvey practiced the piano for 5/8 hour.Annika practiced the piano for 5/6 of an hour.
    5·2 answers
  • An amusement park sells adult tickets with adults costing $5 and children's costing $3. If Ed bought 15 tickets and spent a tota
    15·1 answer
  • Simplify I know I spelled it wrong
    7·2 answers
  • Pls helpppoisisisisi
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!