1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
den301095 [7]
2 years ago
7

V^2-6v+ complete square?

Mathematics
1 answer:
gladu [14]2 years ago
3 0
The answer is v² - 6v + 9.

Explanation:

To form perfect square:
v² - 6v

= v² - 6v + (6/2)²

= v² - 6v + (3)²

= v² - 6v + 9

Hope it helps!
You might be interested in
Jackson was selling cups of lemonade for a school football fundraiser. On Saturday, he sold a total of 26 cups.
marin [14]

Answer:

how much did he sell them for

because what ever it it just do 26x__

7 0
2 years ago
What is 12+[(14-6)/4]
saveliy_v [14]

Answer:

14

Step-by-step explanation:

THE ANSWER TO THE PROBLEM IS 14

3 0
3 years ago
Tyler baked 702 cookies he sold them in boxes of 18 after selling all of the boxes of cookies for the same amount of each he ear
jenyasd209 [6]

Keywords:

<em>Cookies, boxes, sale, profit, unit cost </em>

For this case we have to bake an amount of 702 cookies, which were distributed in boxes of 18 for sale. Selling each box at the same price earned a profit of 136.50 dollars, you want to know the unit cost of each box of cookies.

Let "x"be the number of boxes of cookies:

So, to know the number of boxes we divide 702 cookies among 18:

x = \frac {702} {18}\\x = 39

So, we have Tyler sold 39 boxes of cookies

Now, let "y" be the cost of each box of cookies, to know the unit cost or sale price of the cookie boxes, we divided 136.50 dollars among 39 boxes of cookies, then:

y = \frac {136.50} {39}\\y = 3.5

Thus, the cost of each box was 3.5 dollars.

Answer:

The cost of a box is 3.5 dollars

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Joe drinks 10 liters of water every week. There are approximately 19 liters in 5 gallons. How many gallons of water would Joe dr
svetlana [45]

Answer:

8gallons

Step-by-step explanation:

If Joe drinks 10 liters of water every week, then;

10liters = 1 week

After 3weeks;

x litres =3 weeks

Divide both expressions

10/x = 1/3

x = 3*10

x = 30litres

This means he consumes 30litres in 3 weeks

If there are approximately 19 liters in 5 gallons, the;

19litres = 5gallons

To determine the number of gallons consumed in 3 weeks;

30litres = y

Divide both expressions

19/30 = 5/y

Cross multiply

19 * y = 30*5

19y = 150

y = 150/19

y = 7.89

y ≈ 8 (to nearest whole number)

Hence Joe drinks 8gallons of water in 3weeks

7 0
2 years ago
What does multiplication translate to when using logs?
4vir4ik [10]
It translates to addition.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If 15 books cost $90, what is the unit price?
    9·2 answers
  • let Ax=b be any consistent system of linear equations, and let x1 be a fixed solution. show that every solution to the system ca
    14·1 answer
  • Please simplify....picture attached
    14·2 answers
  • Margo can purchase tile at a store for $0.69 per tile and rent a tile saw for $36. At another store she can borrow the tile saw
    11·2 answers
  • Whoever answers first will get marked Best!A cheetah runs 177 miles in 3 hours,at this rate how many hours will it take to trave
    9·1 answer
  • PLEASE HELP IM BEING TIMED
    15·1 answer
  • Help me solve the following 5(2x+7)=
    13·1 answer
  • B<br> 16 m<br> A<br> С<br> 20 m -<br> Find the area of AABC.<br> [?] ml<br> Enter
    12·1 answer
  • Which number is greater?<br> 2.2 or 15/4 (it is a fraction)
    5·2 answers
  • The measure of arc b a c is 240. What is the ratio of the measure of the major arc to the measure of the minor arc?.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!